کد خبر : 21375

علی عمرانی

سردار ضد استعمار

سردار ضد استعمار

113 سال پیش در هشتم شهریور ماه 1907میلادی، دولت استعماری بریتانیا و روسیه تزاری اقدام به تقسیم ایران به دوقسمت تحت نفوذ میان خود کردند.

بوشهر24، شهریور ماه یادآور اتفاقات تلخی برای ما بوشهری هاست.

113 سال پیش در هشتم شهریور ماه 1276 مصادف با 1907میلادی، دولت استعماری بریتانیا و روس تزاری اقدام به تقسیم ایران به دوقسمت تحت نفوذ میان خود کردند.

این پیمان تحت قرارداد سن پترزبورگ مکتوب شد، پیمانی که زمینه اشغال شمال و جنوب ایران را فراهم کرد.

دولت ناتوان قاجار که کشور را به حال خود رها کرده بود، پس از شروع جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ اعلام بی طرفی کرد، اما بریتانیا و روسیه که ایران را هفت سال پیش میان خودشان قسمت کرده بودند اقدام به اشغال شمال و جنوب ایران کردند.

شهید رئیسعلی دلواری ،سردار فاتح ضد استعمار، به کمک غضنفرالسلطنه برازجانی نقش محوری در بیرون راندن اشغالگران انگلیسی از جنوب داشت.

این سردار شهید با استعانت از مولای بی کفن، حسین ابن علی علیه السلام و ارتباط معنوی با علما و مراجع شیعه دست به جهاد زد و تفنگچیان دلیران تنگستان را در مقابله با نفوذ استعمارگران فرماندهی میکرد.

گرچه این نهضت با قدرت دست اجنبی را از خاک وطن کوتاه کرده بود، اما خنجر خودی پشت رئیسعلی را شکافت تا  در ۱۲ شهریور ۱۲۹۴ شمسی این شهید مدافع وطن در عنفوان جوانی و سن ۳۳ سالگی به مقتدایش علی ابن ابی طالب بپیوندد.

پیکر مطهر رئیسعلی مدتی پس از شهادت به عراق منتقل و در وادی السلام به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر