کد خبر : 2291

بازخوانی لوح هخامنشی کاخ بردک سیاه دشتستان

 بازخوانی لوح هخامنشی کاخ بردک سیاه دشتستان

بوشهر24: میراث سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر برای بازخوانی لوح هخامنشی که در کاخ باستانی بردک سیاه در شهرستان دشتستان کشف شده است اقدام کرد.

بوشهر24: میراث سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر برای بازخوانی لوح هخامنشی که در کاخ باستانی بردک سیاه در شهرستان دشتستان کشف شده است اقدام کرد.

به گزارش "بوشهر 24"، علی ذاکری معاون سازمان میراث فرهنگی استان بوشهر روز شنبه افزود: این لوح قطعه طلای دایره ای شکل به وزن دو کیلو و 300 گرم است که سال 1386 درکنار سرستون منقش به عکس یکی از شاهان هخامنشی در بقایای این کاخ پیدا شد.

وی ادامه داد: این قطعه طلا دو تا خورده که بازشدن آن نیازمند شرایط و فضای کارگاهی خاص است زیرا احتمال شکسته شدن آن وجود دارد.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: نیمه دوم تیر امسال با سازمان مرکزی مکاتبه شده است تا کارگاهی با نظارت کارشناسان آن سازمان در بوشهر ایجاد و زمینه باز کردن لوح یافته شده، فراهم شود.

ذاکری افزود: اینک آزمایشگاه نقشه برداری ژئوفیزیک در محدوده کاخ بردک سیاه در دست اجراست که محتویات لایه های زیر زمین را نشان می دهد و با اتمام آن نیازی به حفاری بسیاری از قسمت ها نیست.

وی گفت: کاخ بردک سیاه مربوط به اواخر دوره هخامنشی است که در کاوش ها تاکنون سقف در این محدوده کشف نشده و به نظر می رسد پایان زمامداری هخامنشیان منجر به نیمه تمام ماندن این کاخ شده است.

وی یادآورشد: بخشی از این کاخ توسط دکتر یغمایی از باستان شناسان پیشکسوت، کاوش شده و پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور نیز برای از سرگیری کاوش این کاخ با همکاری دکتر یغمایی اعلام آمادگی کرده است.

ذاکری اظهارکرد: موافقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با کاوش مجدد کاخ سیاه منوط به پایان نقشه برداری ژئوفیزیک آن است.

وی گفت: نوع تراش و جنس سنگ به کار رفته در کاخ بردک سیاه که در یکی از روستاهای شهرستان دشتستان واقع شده ، بیانگر اهمیت این کاخ است.

کاخ بردک سیاه که به گفته کارشناسان، کاخ زمستانی داریوش اول هخامنشی بوده در نزدیکی خلیج فارس واقع شده است و سال 1354 در کاوش های گروهی از باستان شناسان کشور به سرپرستی احسان یغمایی از زیر خاک بیرون آورده شد.

این کاخ که تالار مرکزی آن مشابه کاخ آپادانا و دارای 36 ستون بوده یکی از بناهای مهم تاریخی استان بوشهر و شهرستان برازجان است و در میان نخلستان های روستای درودگاه در محل تلاقی دو رودخانه شاپور و دالکی قرار گرفته است.

بقایای به جامانده از کاخ بردک سیاه شامل پایه ستون ها و دیوار نگاره ای سیاه رنگ است.

کاخ بردک سیاه در سال 1380 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره 4042 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. / ایرنا

ارسال نظر