کد خبر : 2568

پرونده ویژه بررسی رسانه های مجازی استان بوشهر:

بررسی تحلیلی سایت های خبری جنوب استان بوشهر

بررسی تحلیلی سایت های خبری جنوب استان بوشهر

بوشهر 24 در نظر دارد در راستای آسیب شناسی رسانه های مجازی استان بوشهر به صورت منطقه ای به بررسی چالش ها و ظرفیت های سایت های خبری استان بپردازد.

بوشهر24: استان بوشهر به گواه کارشناسان امر، یکی از استان های پیشتاز در زمینه تعدد و ماندگاری سایت های خبری در کشور است و این روند سیر صعودی نیز دارد.

به گزارش "بوشهر24"، به عقیده صاحب نظران عدم وجود روزنامه، تنزل سطح مطبوعات محلی و گسترش دسترسی کاربران به فضای مجازی از دلایل عمده پرطرفدار بودن این رسانه نوظهور در استان بوشهر است.

در شهرستان های مختلف استان بوشهر سایت های خبری متعددی به انتشار اخبار و ترویج دیدگاه های افراد یا گروه های موثر بر آن می پردازند و از این منظر با چالش های فراوانی درگیر هستند.

بوشهر 24 در نظر دارد در راستای آسیب شناسی رسانه های مجازی استان بوشهر  به صورت منطقه ای به بررسی چالش ها و ظرفیت های سایت های خبری استان بپردازد.

یادداشت زیر به قلم آقای "عبدالمجید اورا" یکی از اصحاب رسانه استان است که در آن به بررسی ضعف ها، قوت ها، آسیب ها و چالش های پیش روی سایت های خبری جنوب استان بوشهر پرداخته شده است.

از این نویسنده متعهد تاکنون مقالات و ترجمه های فراوانی در سایت های محلی و ملی منتشر شده است.

گفتنی است بیش از 20 سایت خبری در شهرهای عسلویه، کنگان، دیر، جم، ریز، نخل تقی، بردخون و دوراهک  فعالند و روزانه اخبار و تحلیل هایی را از رویدادهای جنوب استان به مخاطبان خود عرضه می کنند.

بررسی تحلیلی سایت های خبری جنوب استان بوشهر

رسانه های الکترونیکی(سایت ها)

سایت های خبری و تحلیلی از اهم وسائل و سریعترین  حلقه های  ارتباط جمعی  محسوب می شوند که اطلاعات کمی وکیفی متنوعی را به شهروندان از این طریق  انتقال می دهند  ...

برخی فکر می کنند که نوشتن  حتی یک مطلب ساده هم به "دردسرش" نمی ارزد و عده ای بسیار قلیل هم فکر می کنند : هیچ آدابی وترتیبی مجو" ...نمی خواهد؛ واز حسب اتفاق هرچه دل تنگشان می خواهد می گویند؟!
واینگونه است  که زمانی فضای رسانه ای  تبدیل به معرکه گیری شتاب زده و عجولانه و ....  گاهی هم به فضائی بسته و خاموش  تبدیل می شود.... در حالیکه رسانه ها نقش انکارناپذیری در پالایش فکر و مهندسی تفکر یک جامعه دارند.

شناخت نسبی  بنده  از دیدگاه شخصی افراد درگیر این عرصه  بیشتر از طریق مندرجات مطالب ایشان بوده که نوعا جوانانی دلسوز با انگیزه و علاقمند به مسائل منطقه هستند و وارد این عرصه  شده اند، اما حسب برداشت شخصی خود با توجه به محتوای  درج شده و حجم کارهای پیوستی سایت ها مطالبی را نوشته ام ...  بازهم از دوستان انتظار دارم در مورد کم وکاستیهای این مطلب راهنمائی و تذکر خود را از بنده دریغ ندارند.

الف) برخی نقاط قوت:

1- شور جوانی و علاقه ی به کار؛ تلاش  حداکثری با امکانات حداقلی

2- ارتباط مستقیم با مردم  ومسئولین منطقه وآشنائی نسبی با فراز ونشیب های توسعه

3- کم توقعی نسبت به حقوق ومزایای خود

4- تلاش در اطلاع رسانی بموقع و رقابتی

5- داشتن حساسیت نسبت به خواسته های مردم و نیازهای مختلف منطقه

 6-...

 

ب ) نیازها و آسیبها و نقاط ضعف احتمالی:

1- در منطقه جنوبی استان علیرغم  توسعه ی  قابل ملاحظه کمی این دسته رسانه ها در زمان کوتاه گذشته  با همه ی تلاش های معمول، این مجموعه برای رسیدن به   نقطه  مورد نظر و مطلوب راه درازی را درپیش دارد  و این برآیند در "پیگیری نتیجه ی انعکاس اخبار وگزارش ها  " و همچنین نقش آفرینی در روند توسعه ی منطقه ی جنوبی استان کم وبیش مشهود  و محرز بوده است.

2- گاهی  بخصوص دربرخی  اظهار نظر ها ی کاربران، اشكالات وایراداتی  برای تصفیه  حسابهای شخصی و ... دیده می شود حتی  در این رویکرد  ادبیاتی  نامناسب را نسبت به برخی افراد و شخصیت ها و قوانین بکار می گیرند که روندی  ناهمگون  را در تعاملات دوطرفه ی مخاطبان متنوع ایجاد می کند.

لازم است اشاره شود که عملا آزادی بیان غیر مقید  می تواند ترویج رویه هنجارشکنی  و نقض حقوق  اجتماعی دیگران را باعث شود  ...

3- برخی مطالب و خبر ها  که متعاقبا شایعه بودن آنها مشخص  می شود و بد آموزی هایی را به همراه داشته، باعث بروز پیامدهای ناخوشایند تربیتی و اختلال در شئونات اجتماعی میشوند که گاهی ناخواسته وزمانی هم بخاطر جذب مخاطب بیشتر  درج می شوند!  ازهمین رو آموزش قوانین بصورت عمومی و تطبیق قانون نظارت بر رسانه های الكترونیکی مسأله ای  مهم  وضروری  بنظر می رسد.

 4 - با وجود تعدد این سایت ها در منطقه ی جنوبی استان خدمات خبری  یا تحلیلی پیشگیرانه و بقولی آینده نگرانه بسیار کم و نادر صورت گرفته است، البته  باید امكانات، شرایط و توانمندی حرفه ای نسبی، در ارزیابی و آسیب شناسی وضعیت رسانه های الکترونیکی  بیش از این مورد کنکاش و بررسی قرار گیرد.

5- مطالب منتشر شده بیشتر به اتفاقات، حوادث و  ثبت گزارش های بوقوع پیوسته منتهی می شود آنهم با تکرار از این سایت به آن سایت  که در این راستا برای احتراز اصول حرفه ای  و فنی، نیاز به کار و تلاش بیشتری دارد.

6- احتیاج به ارتقاء  میزان  استفاده دستگاههای دولتی از سایت ها و ارتباط تعاملی آنها با این مجموعه، وتعیین میزان شراكت اطلاع رسانی عمومی میان دستگاهها ی دولتی  و سایت ها ...

7- نیاز به  توجه نسبی مسؤولین به  رسانه ها ، و  اتصال روابط عمومی دستگاهها  به سایت ها ،

8-  ضرورت  اهتمام ویژه در تعیین رهیافت استفاده ازسایت ها و تاثیر گذاری آنها در توسعه ی اهداف سازمانی؛
 برای مثال چگونگی پیگیری یک سوژه خاص و تحقق هدف  مورد نظر: بررسی وضعیت بهداشت و درمان در منطقه ی جنوبی استان 1. شناخت موضوعات درمانی ضروری و تمركز بر نیازهای فوری  مبانی آماری وتوسعه ی بهداشت ودرمان  وشاخص های سلامت. 2. شناخت روش های موثر کیفی وارائه مطالب علمی در این  خصوص وانعکاس آن ها. 3. برآورد تعداد نفوس گروههای شهروندی که در این موضوع باید تحت پوشش قرار بگیرند.(جامعه ی هدف ومیزان رضایت مندی) 4. رصد نقش  ودیدگاه مسئولین و منتخبان مردم ونخبه های متخصص  در این خصوص وجدول زمانی پیگیری 5. تحلیل أهداف  و محتوى برنامه  بهداشت ودرمان دولت وتطبیق آن با  نیازهای منطقه ای. 6.شناخت عناصر  تاثیر گذار در افزایش  سلامتی  پایدار شهروندان. 7. اطلاع رسانی موفقیت یا عدم موفقیت در کسب نتیجه وبررسی عوامل آن .

  در این خصوص چندسالیست که ابهامات  بهداشتی و درمانی به شکل مطلوب برطرف نشده  است؟ وهمچنان بسیاری از معضلات بقوت خود باقی است؟!

9- گاهی گرایشی خاص در جلوه گاه های سیاسی  و محلی گری یک سایت؛ بر پروسه ی اطلاع رسانی سایه می اندازد و در رقابت  متعدد برخی افراد برای موفقیت های شخصی، حزبی و سیاسی.... درگیر نصب وانتصابات  وانتخابات می  شود.

10- اهتمام   اعتبار ی یک رسانه  در جوانب حرفه ای و مطالبات مردمی و توجه به قوانین و مقررات تابع فضای موجود بر جامعه می شود.

11- برخی مواقع  یک فضای ساختگی باعث گمراهی یک سایت شده ودر نتیجه برخی مخاطبان تحت تاثیر وزش های طوفانی که دوام وانسجامی  نخواهند داشت قرار می گیرند ، لذا بنظر می رسد و می طلبد که برخی سایت ها با  بدست آوردن اطلاعات جامع ، و کسب اطلاعات از دستگاه های مرتبط و مشرف بر مقررات؛ بجهت رعایت اصل حفاظت از اصول قانون اساسی و حفظ فرهنگ غنی  ایران اسلامی  با تکیه بر ارزش ها و عرف وعادات و سنن بومی،  عمل به قوانین و ضوابط حرفه ی  را بنحوی دنبال کنند که ضمن عدم تعارض با آزادی  های چارچوب دار و هدفمند شهروندی ، بسوی ایجاد فضای هنجار ساز اجتماعی گام های موثری برداشته شود.

واین مهم با اطلاع رسانی شانه به شانه و توجیه مخاطب و خطابگر با تکیه بر معیارها  و میثاق های اجتماعی، و لزوم پایبندی به قانون؛ فراهم شده و سازو کار رفع ابهامات و  نکات پیچیده  تامین شده تا  زمینه و بستر مساعدی را برای فعالیت سالم وسازنده  منظومه ی (نویسندگان –كادر – همکاران – مخاطبین)  فراهم آورد .


راهکارها:
1- راه اندازی دوره های ویژه رسانه و آموزش نیروهای فعال در این حوزه
2- ایجاد بانک اطلاع رسانی مرکزی استان با تکفکیک شهرستان
3- نشست دوره ای اهالی رسانه وتبادل تجربیات
4- تخصصی شدن یکی ، دو -رسانه در حوزه های ویژه برحسب اولویت
5- تقدیر وتشویق رسانه هائی که بصورت موردی باعث حل برخی معضلات اجتماعی می شوند
6- تبیین شاخص های دقیق علمی وحقوقی ومعیارهای موفقیت علاوه بر رتبه های (عددی)در عرصه ی مجازی
7- پیگیری خبر وگزارش تاحصول نتیجه ، درباب پروسه های زمان بر (دوره ی انتظار)  .

با آرزوی موفقیت وسربلندی برای همه ی سایت ها و رسانه های ایران اسلامی که نیت خالصانه و خدمت صادقانه را در دستور کار خویش قرار داده اند.

  • ۱۳۹۳/۰۵/۲۴ ۰۱:۴۶

    2 0 پاسخ

    درود برادر. مثل همیشه همانگونه که انتظار میرفت چهره صاحب نظر استان بسیار زیبا به نگارش این مطلب اقدام نموده و کاملا صنفی و کارشناسی نظر داده اند و بعکس دو دیدگاه دیگر که یکی با عینک سیاسی دیده شده و دیگری نیز بیشتر در پی اثباط استقلال خویش بوده نظر جناب آقای اورا کاملا در ارتباط با اصل موضوع و کالبدشکافی مسایل مطبوعاتی استان نگارش و بیان شده است

ارسال نظر