کد خبر : 2613

نگرانی فعالان رسانه‌ای بوشهر از یک تصمیم وزارت نفت

 نگرانی فعالان رسانه‌ای بوشهر از یک تصمیم وزارت نفت

بوشهر24: اختصاص توزیع و انتشار آگهی‌های شرکت‌های نفتی استان بوشهر به رسانه‌های کشوری، مورد اعتراض اهالی رسانه در استان بوشهر شده است.

بوشهر24: اختصاص توزیع و انتشار آگهی‌های شرکت‌های نفتی استان بوشهر به رسانه‌های کشوری، مورد اعتراض اهالی رسانه در استان بوشهر شده است.

به گزارش "بوشهر24" به نقل از فارس؛ بر اساس بند 5 ماده 2 قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضوابط انتشار و توزیع آگهی‌های دولتی جزو صلاحیت‌های قانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و عملاً هیچ دستگاه دولتی محق به ورود به این موضوع نیست و باید انتشار آگهی‌های خود را صرفاً از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام دهد.

یک فعال رسانه‌ای به نمایندگی از رسانه‌های معترض استان بوشهر به خبرنگار فارس در بوشهر گفت: توزیع و انتشار آگهی‌های دولتی تابع قوانینی است، و سرپیچی از این قوانین برای هر فرد و در هر جایگاهی تخلف محسوب می‎شود.

مازیار هوشمند ضمن اشاره به دستورالعمل اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در خصوص توزیع آگهی‌های دولتی، تصریح کرد: مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت در ابتدای سال جاری  طی دستورالعملی از کلیه مراکز، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت نفت در سراسر کشور می‌خواهد تا آگهی‌های خود را صرفاً از طریق اداره امور فرهنگی و ارتباطات روابط عمومی وزارت نفت منتشر کنند.

هوشمند گفت: روابط عمومی وزارت نفت با ابلاغ این دستورالعمل دو هدف را در پیش گرفته بود، که اولاً کل آگهی‌های مراکز نفتی را از طریق خود توزیع و منتشر کند و دوم این که خود رأساً نسبت به توزیع آگهی‌ها در روزنامه‌های مشخصی اقدام کند.

مدیرمسئول هفته نامه پیام عسلویه افزود: از آنجا که ابلاغ دستورالعمل روابط عمومی وزارت نفت مغایر با قوانین و مصوبات مجلس و دولت بود، جمعی از مدیران مسئول مطبوعات محلی و سرپرستان روزنامه‌های سراسری در استان بوشهر به این موضوع اعتراض کرده و در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت خواستار جلوگیری از اجرای این بخشنامه شدند.

مدیرمسئول هفته نامه پیام عسلویه افزود: ما به استناد بند 1 دستورالعمل اجرایی انتشار آگهی‌های دولتی در سال 1393، اداره کل روابط عمومی وزارت نفت را محق ورود به این موضوع نمی‌دانیم، و معتقدیم این اداره کل صلاحیت صدور و ابلاغ بخشنامه و ورود به حیطه اختیارات معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ندارد.

این فعال رسانه‌ای استان بوشهر تأکید کرد: به استناد بند 2 دستورالعمل معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تمام دستگاه‌های اجرایی مکلفند آگهی‌های خود را صرفاً از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بدون ذکر نام نشریه، منتشر کنند.

هوشمند گفت: این در حالی است که اداره کل روابط عمومی وزارت نفت با تعیین نام نشریه برای انتشار آگهی‌های خود، مصراً از اداره تمرکز و توزیع آگهی دولتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواست تا این آگهی‌ها را در روزنامه‌هایی خاص منتشر کند، که خوشبختانه معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار تحمیلی آگهی‌های نفت مخالفت کرد و هم اکنون وزارت نفت آگهی‌های خود را بدون مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی (م.الف) منتشر می‌کند که این یک تخلف آشکار است.

وی گفت: با توجه به پیگیری‌های ما، اعتراض مسئولان مراکز نفتی و بررسی‌های برخی ادارات داخلی وزارت نفت مبنی بر غیرقانونی بودن بخشنامه مدیرکل روابط عمومی، آن اداره کل در تاریخ 22 تیرماه 93 روال توزیع آگهی‌ها را به مراکز استانی صنعت نفت، به جز شرکت‌های نفتی مستقر در استان بوشهر محول کرد.

هوشمند افزود: محروم کردن مطبوعات و دفاتر نمایندگی‌های روزنامه‌های سراسری  در استان بوشهر از آگهی‌های صنعت نفت توسط مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، صرفاً به خاطر پیگیری و اعتراض ما به بخشنامه غیرقانونی وی بوده است، و با وجود مکاتبات مکرر با مسئولان وزارت نفت این مشکل تا کنون رفع نشده است.

ارسال نظر