کد خبر : 2928

گفت و گو با حجت الاسلام موسی احمدی در خصوصضرورت تقويت مباحث فرهنگي:

دشمن مي خواهد فرهنگ و دين را در جامعه تضعيف كند/ با وجود هشدار رهبری کسی متوجه اهمیت شبیخون فرهنگی نشد

دشمن مي خواهد فرهنگ و دين را در جامعه تضعيف كند/ با وجود هشدار رهبری کسی متوجه اهمیت شبیخون فرهنگی نشد

يك زماني بود كه رهبري انقلاب مي فرمودند و هشدار ميدادند كه به هوش باشيد كه دشمنان براي مسائل فرهنگي و ضربه به آن برنامه دارند. زماني رسيد كه ايشان از واژه تهاجم فرهنگي و بعد شبيخون فرهنگي استفاده كردند. اما باز هم كسي متوجه اهميت موضوع نشد.

بوشهر24: چندي پيش 147 تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي طي بيانيه اي خطاب به رئيس جمهور خواستار لزوم توجه به مساله فرهنگ در بودجه و برنامه ششم توسعه شدند.

به گزارش "بوشهر24"، اين بيانيه كه توسط ضرغام صادقي در جلسه علني قرائت شد به شرح زير است:
هماينك كه دولت محترم در آستانه تدوين لايحه بودجه سال 94 و لايحه برنامه ششم توسعه ميباشد با توجه به دغدغه هاي مقام معظم رهبري از جناب رئيس جمهور انتظار ميرود توصيه هاي لازم را به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري بفرمايند تا شاهد ويژه به مقوله فرهنگ كه در بعد برنامه ها و فعاليت ها و چه از لحاظ بودجه هاي پيشنهادي براي حوزه فرهنگ باشيم همانگونه كه رهبر معظم انقلاب در ديدار با نمايندگان محترم مجلس توجه به فرهنگ را يكي از 3 اصل اساسي حاكم بر برنامه ششم توسعه خواندند.
اين نامه و صدالبته تاكيد مقام معظم رهبري نسبت به مسئله فرهنگ و ناميدن سال 93 به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ، نشاندهنده اهميت و جايگاه اين مقوله در كشور اسلامي ايران است. حجت الاسلام موسي احمدي، نماينده مردم دير، كنگان، جم و عسلويه در مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با ويژه نامه مجلس و مردم درياي جنوب درباره دلايل تاكيد بر مسائل فرهنگي و اهميت آن سخن گفته است. وي در اين گفت وگو همچنين با اشاره به اين بيانيه از دلنگراني نمايندگان و ضرورت تقويت بحث فرهنگي سخن گفت كه در ادامه ميخوانيد.
سال 93 از سوي رهبر انقلاب به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ ناميده شده است. از سوي ديگر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز در نامه اي خطاب به رئيس  جمهور خواستار توجه به موضوع فرهنگ در برنامه ششم و بودجه سالانه شدند. دليل اين اهميت و تاكيد به عقيده شما چيست؟
نظام ما نظامي ديني و انقلاب ما انقلابي فرهنگي است. از بدو پيروزي انقلاب اسلامي تمركز امام راحل مسئولان بلندپايه نظام و اكنون مقام معظم رهبري بر توسعه فرهنگي بوده است. رهبري انقلاب يك مهندسي فرهنگي تعريف ميكند و بسته اي را به عنوان مهندسي فرهنگي در اختيار جامعه قرار ميدهد.
با وجود تاكيدات رهبري بر اين مهم، متاسفانه در سالهاي قبل اين مسئله با بي تفاوتي همراه بود و كسي به ميزان اهميت آن واقف نبود. اما با اتفاقاتي كه افتاد و روشن شدن قصد دشمنان در به كارگيري از ابزار فرهنگي براي رخنه در كشور و آسيب رساندن به ويژه به جوانان، اكنون همه اهميت آن را درك كرده و دريافتند كه بايد مقوله فرهنگ را جدي بگيرند. از سياسيون طيفهاي مختلف گرفته تا دولت، مجلس و... همه به خوبي دريافتند كه از مسائل فرهنگي غفلت شده است و نتوانستيم در برخي زمينه ها فرهنگ ديني را عموميت دهيم. يك زماني بود كه رهبري انقلاب مي فرمودند و هشدار ميدادند كه به هوش باشيد كه دشمنان براي مسائل فرهنگي و ضربه به آن برنامه دارند. زماني رسيد كه ايشان از واژه تهاجم فرهنگي و بعد شبيخون فرهنگي استفاده كردند. اما باز هم كسي متوجه اهميت موضوع نشد. اما امروز همه ما ميبينيم كه چطور اين ناتوي فرهنگي در برخي جاها اثر گذاشته و حضور و نقش دشمن بسيار جدي شده است. اين نفوذ و تاثير ما را به ياد اندلوس مياندازد و اتفاقاتي كه آن جا به واسطه برنامه ريزي در زمينه فرهنگي افتاد.
برنامه دشمن اين است كه موضوعات فرهنگي و ديني را در جامعه ما تضعيف كند تا بتواند از اين طريق بار ديگر سلطه خود را بر اين كشور بگستراند.
با توجه به رسانه هاي قدرتمند نظام سلطه از يكسو و برنامه هاي گسترده آنها و اعتباراتي كه براي اجرايي شدن اين برنامه ها مي گذارند، از سوي ديگر به عقيده شما ما چقدر بايد براي تقويت برنامه هاي فرهنگي و ديني خود سرمايه گذاري كنيم؟ به بيان ديگر چقدر اعتبار براي مقابله با اين همه هجمه نياز است؟
ما در فرهنگ ديني خود واژه ها و باورهايي داريم كه دشمن از آن ميترسد. مفهوم ايثار، شهادت و مقاومت واژه ها و باورهايي است كه دشمن از اين ابزار و مفاهيم ما بارها شكست خورده است. اين فرهنگ است كه دشمن شكن است و دشمن را از پاي در مي آورد. دشمن نميتواند با جامعه اي كه اين فرهنگ را دارد، مقابله كند. پس تمام توان خود را در پنهان ساختن اين فرهنگ به كار مي گيرد. او براي نيل به اين هدف از ابزارهايي مانند ماهواره، شبكه هاي ماهوارهاي و تلويزيوني و هزينه ميلياردها دلار براي تقويت جريانات ضد فرهنگي در كشور و تضعيف دين و ديانت در جامعه استفاده مي كند. علتش هم اين است كه خوب فهميده اند تا الان هم كه با وجود اين همه سنگ اندازي، جنگ تحميلي و تحريم انقلاب ما در برابر نظام سلطه مقاومت كرده و سربلند بوده، به خاطر بهره گيري از اين پيشينه و مفاهيم است. اينكه با وجود اين همه فشار كشور ما توانسته در زمينه علمي و فناوري تا اين ميزان پيشرفت داشته باشد، به خاطر فرهنگ ديني ما بوده است. اما اينكه چقدر بايد براي تحقق اين هدف اعتبار گذاشته شود و در چه بخشهايي بايد اين اعتبار هزينه شود، نياز به كميته اي است كه بايد وظيفه بررسي و آسيب شناسي را به صورت كارشناسي داشته باشد. قطعا تاكنون نيز مطالعاتي صورت گرفته، اما نياز به تعريف واحد و دقيقتري داريم تا با اهم و في الاهم كردن مسئله آن بخشهايي كه آسيب پذيرتر است، زودتر تقويت شود.
يكي از مسائل فرهنگي كه مورد تاكيد رهبري هم هست، بحث ازدواج است. رهبر انقلاب اين موضوع را نيز در نشستهاي اخير خود بارها مورد تاكيد قرار دادهاند و نسبت به بالا رفتن سن ازدواج و كاهش جمعيت تذكر داده اند. براي عملياتي شدن اين موضوع و رفع مشكلات اين حوزه چه ديدگاهي را ارائه ميدهيد؟
مقوله ازدواج قطعا يكي از مباحث مهم فرهنگي است كه اتفاقا دشمنان انقلاب براي آن بسيار برنامه ريزي كرده اند. اكنون يكي از معضلات بزرگ اين است كه سن ازدواج بالا رفته و همين مسئله قطعا باعث بروز معضلاتي در جامعه شده و خواهد شد. معضلات دير ازدواجي بر كسي پوشيده نيست. حل كردن مسائل و مشكلات اين حوزه هم قطعا امري بديهي است، اما آنچه مورد تاكيد ماست، اين است كه بايد متولي مشخصي براي اين حوزه مشخص شود.
در حال حاضر سازمانهاي هم عرض و متوليان فرهنگي متعددي در جامعه فعاليت ميكنند كه همه آنها نيز نسبت به اين مسئله و تاخير در سن ازدواج هشدار داده اند. اين خوب است، اما بايد يك مطالعه دقيق، كارشناسانه و تجميع شدهاي صورت گيرد. متولي مشخص در اين زمينه باعث ميشود كه اعتبارات نيز در اختيار اين بخش قرار گرفته و درصورت كوتاهي پاسخگو هم باشد.

ارسال نظر