کد خبر : 3282

عبدالله فاتحی

شهید رئیس علی دلواری قهرمان مبارزه با استعمار ودرسهای عبرت آموز

شهید رئیس علی دلواری قهرمان مبارزه با استعمار ودرسهای عبرت آموز

جنگ رئیسعلی با نیروهای انگلیسی تا شهادت این سردار رشید اسلام ادامه یافت تا اینکه در یک شبیخون به نیروهای انگلیسی ازپشت سرتوسط یک مزدور محلی در حومه شهر بوشهرهدف گلوله قرار گرفت.

بوشهر24: عبدالله فاتحی دبیر حزب مؤتلفه اسلامی استان بوشهر یادداشتی در خصوص شهید رئیس علی دلواری قهرمان مبارزه با استعمار و درسهای عبرت آموز پیرامون آن نگاشته است.

به گزارش "بوشهر24"، متن این یادداشت به شرح زیر است:

استعمارگران پرتغالی ازآغاز قرن شانزده میلادی درخلیج فارس به تاخت و تاز پرداختند و از سده‌های هفدهم و هجدهم دولت‌های اروپای غربی پیشگام استعمار بودند. هدف آنها دست یافتن به منابع تازه و گسترش داد و ستد ویافتن بازارهای جدید برای کالاهایشان بود. درنیمه اول قرن نوزدهم که انگلیسی ها با همکاری امام قلی خان فرمانده سپاه شاه عباس صفوی پرتغالی ها را ازخلیج فارس بیرون راندند ، زمینه را برای حضور استعماری خویش درمنطقه مناسب ارزیابی کردند و ازسال 1820به تدریج سفره استعماری خود را درخلیج فارس گستردند. درمنطقه حجاز باحمایت ازعمال دست نشانده ای همچون آل سعود و آل خلیفه توانستند به راحتی و بدون مقاومت چندانی برعربستان وحاشیه جنوب خلیج فارس استقرار یابند .اما درجنوب ایران با مقاومت جانانه دلیران تنگستان ودشتی ودشتستان روبه رو شدند . یکی ازسرداران رشید نهضت جنوب رئیس علی دلواری است.

رئیسعلی دلواری

رئیس علی دلواری که مبارزه و شجاعت رادر مکتب علوی آموخته  بود و به شهیدان کربلا عشق می ورزید با عالمان ومجتهدان بزرگی همچون : سید عبدالله بلادی بوشهری، شیخ محمدجعفر محلاتی، شیخ محمدحسین برازجانی، که همگی از پشتیبانان نهضت جنوب برعلیه انگلیسی ها بودندآشنا ودر ارتباط بود .روحیه اسلامگرایی و ولایتمداری او برآمده از فرهنگ اصیل تشیع درمنطقه جنوب بود که توسط حوزه نجف اشرف تغذیه می شد وعالمان بزرگ باحضور مستمر خود دراین منطقه آن را بارورساخته بودند . مردم تنگستان و دشتی و دشتستان بابهره گیری از فرهنگ اهل بیت وعشق به امام حسین و شهیدان کربلا به طور طبیعی ، نسبت به استعمارگران انگلیسی که آنهارا کافر می دانستند ، احساس تنفر و دشمنی داشتند.
رئیس علی دلواری در 12شهریورسال ۱۲۶۱ هجری شمسی برابر با ۱۸۸۲ میلادی (۱۲۹۹ هجری قمری) در روستای دلوار از توابع تنگستان متولد شد. مادر رئیس علی بنام شهین و پدرش زائیر محمّد کدخدای دلوار بود که بعد ازشهادت رئیس علی  به «معین‌الاسلام» ملقّب شد. باشروع نهضت مشروطیت، رئیس علی در حالی که ۲۴ سال بیشتر نداشت از جمله پیشگامان مشروطه‌ خواه در جنوب ایران شد و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و عناصر مشروطه‌طلب در بوشهر، تنگستان و دشتی آغاز کرد.
رئیس علی دلواری  در دوران گسترش و تاخت و تاز استعمارتازه نفس و بی رقیب انگلیس درخاورمیانه وخلیج فارس ، نقشی حساس وکلیدی در قیام و نهضت مردم ولایتمدار جنوب ایران داشت. قیام مردم تنگستان ، دشتی ودشتستان به رهبری وی روی هم هفت سال طول کشید و در این مدت دلیران جان برکف جنوب دو هدف عمده را دنبال می‌کردند، یکی پاسداری از بوشهر و دشتستان و تنگستان به عنوان منطقه سکونت خود و دیگری جلوگیری از حرکت قوای بیگانه به درون مرزهای ایران اسلامی و دفاع از استقلال وطن.


صدور حکم جهادتوسط علمای نجف
درآغازجنگ جهانی اول  کشتی‌های جنگی انگلستان در مقابل بوشهر لنگر انداختند و نیروهای اشغالگر در  ۱۷ مرداد ۱۲۹۴ به صورت تدریجی قصد اشغال بوشهر و نواحی ساحلی اطراف را داشتند. یک روز پس از اشغال بوشهر، چهارده نفر از ساکنین آن علیه اشغالگران اعتراض نموده ودستگیر و به هندوستان تبعیدشدند. به دنبال کسب تکلیف رئیسعلی از علماء، حکم جهادیه علمای نجف توسط شیخ محمدحسین برازجانی به انضمام حکم خود شیخ ، به رئیس علی ابلاغ گردید. وی همراه با دوستش خالو حسین دشتی در اوایل ماه رمضان ۱۳۳۳ هجری قمری در عمارت حاج سید محمدرضا کازرونی، پس از مذاکراتی با وی آمادگی خود را برای دفاع از بوشهر و جلوگیری از پیشروی نیروهای انگلیسی اعلام داشت.
انگلیسی ها چندبار به دلوارکه اکنون مرکز بخش ساحلی تنگستان است حمله نموده و نیرو پیاده کردند در یک مرحله قریب پنج هزار نفر بودند. شیخ حسین خان چاه کوتاهی و زایرخضرخان اهرمی بانیروهای مردمی که در اختیارداشتند به یاری رئیس علی دلواری شتافتند دلیر مردان تنگستانی باپشتیبانی مردم دشتی ودشتستان عده زیادی از متجاوزان انگلیسی راکشتند و بقیه راوادار به عقب نشینی کردند. عملیات چریکی پیروزمندانه رئیس علی، سایر مبارزان مسلمان منطقه جنوب  را تشویق به همراهی با او کرد. تا آنجاکه انگلیسی‌ها مجبور شدند نیروهای کمکی از عراق و هند به بوشهر اعزام کنند و دلوار را به شدت باکشتی های جنگی خود بمباران کردند.
هنگامی که مقامات انگلیسی تصمیم قطعی درباره اشغال بوشهر و پیشروی به سوی شیراز گرفتند ناچارشدند با رئیس علی از در مذاکره وارد شوند و یکی ازخوانین محلی را به دلوار فرستادندو وعده چهل هزار پاوند به شرط اتخاذ موضع بی طرفی به وی دادند اما وی حاضرنشد استقلال کشورایران را بفروشد.پس از بی نتیجه بودن این تطمیع وی را تهدید کردند .بازهم دست ازمبارزه برنداشت . اما رئیس علی که باالهام ازمولایش امام حسین (ع) وارد میدان نبرد شده بود درمقابل تطمیع دشمن مردانه اظهارداشت : "چگونه می توانم بی طرفی اختیار کنم درحالی که استقلال ایران درمعرض خطر جدی قرارگرفته است " .
ودرمقابل تهدید به تخریب خانه هایشان گفت : " خانه ما کوه است و انهدام وتخریب آن خارج از حیطه قدرت وامکان بریتانیای کبیر است "
جنگ رئیس علی بانیروهای انگلیسی تا شهادت این سردار رشید اسلام ادامه یافت تا اینکه دریک شبیخون به نیروهای انگلیسی  ازپشت سرتوسط یک مزدور محلی در حومه شهر بوشهرهدف گلوله قرار گرفت و در سن ۳۳ سالگی به شهادت رسید.  تاریخ شبیخون مذکور و شهادت رئیسعلی دلواری در همه منابع، شب ۲۳ شوال ۱۳۳۳ قمری برابر با ۳ سپتامبر ۱۹۱۵ میلادی نقل شده‌است که برابر با ۱۱ شهریور ۱۲۹۴ شمسی نقل شده است.پیکراین شهید رامدتی به امانت نگه داشتند وبعدا براساس وصیتش درجوار مولایش دروادی السلام نجف به خاک سپردند .
مبارزه دلیرمردان جنوب باشهادت رئیس علی دلواری وامثال وی پایان نیافت ومبارزه همچنان ادامه یافت تابه ظهورانقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی که آرزوی مبارزان مسلمان درطول تاریخ بوده است منجرگردید ودرپیروزی انقلاب سردار رشید دیگری به خیل شهیدان پیوست که مردم بوشهر هیچگاه او را فراموش نمی کنند .این شهید والامقام حضرت حجت الاسلام والمسلمین ابوتراب عاشوری بود که امام خمینی پیش از پیروزی انقلاب شهادت ایشان را تسلیت گفت .دردفاع مقدس نیز سرداران رشیدی همچون شهید علیرضا ماهینی و نادر مهدوی و همرزمانشان داشتیم که قبورشان زیارتگاه شیفتگان حق وعدالت است.
صحنه های نبرد حق وباطل همچنان برقرار است عمال سرسپرده استعمارغرب به رهبری آمریکا ودرراستای امنیت بخشی به رژیم صهیونیستی تحت عناوینی همچون داعش وتکفیری ها ومنافقین درمنطقه فعالند وآموزش وسلاح وبودجه را ازآمریکا وانگیس می گیرند ومسلمانان فلسطین وسوریه وعراق وافغانستان موردتهاجم قرار می دهند وازسوی دست نشاندگان آمریکا درمنطقه خاورمیانه حمایت می شوند .ازسوی دیگر سرداران رشید اسلام وپیروان اسلام ناب محمدی ومکتب اهل بیت نبوی همچنان درصحنه نبرد حضور دارند وازحق وعدالت ومظلومان جهان دفاع می کنند .اینان کسانی هستند که ادامه دهندگان راه شهیدانی همچون رئیس علی دلواری اند و ازشهیدان تاریخ و سرورشهیدان حسین بن علی (ع) درس ایثاروشهادت آموخته اند .
یادش گرامی وراهش پر رهرو باد .

ارسال نظر