کد خبر : 329

بررسی مواضع اعضای شورا درخصوص نصب تندیس میرزا محمدخان در برازجان:

ناخایی: انتقاد از موضع کذب یکی از اعضای شورا / میدان ورودی شهر بهترین محل نصب تندیس

ناخایی: انتقاد از موضع کذب یکی از اعضای شورا / میدان ورودی شهر بهترین محل نصب تندیس

بوشهر۲۴: غیرت دینی و میهن پرستی میرزامحمدخان برازجانی کم نظیر است / پنج دلیل رئیس شورای شهر برای نصب تندیس میرزا محمدخان در وروذی برازجان

بوشهر24: میرزا محمدخان برازجانی ملقب به غضنفرالسلطنه برازجانی (۱۲۵۲-۱۳۰۸ خورشیدی)، ادیب، شاعر، والی برازجان و از تاثیر گذاران قیام جنوب در مقابل هجوم انگلیسی ها بود.

میرزا محمدخان برازجانی

از اقدامات مهم وی اتحاد با مجاهدین و یاری رسانی شیخ حسین خان چاه کوتاهی و زایر خضر خان اهرمی در آخرین حلقه مقاومت مجاهدین در نبرد «سربست چغادک» علیه نیروهای انگلیسی (ذیحجه ۱۳۳۶ق/ سپتامبر ۱۹۱۸م) با سیصد نفر تفنگچی بود.

بدنبال اعلام سیاست خلع سلاح جنوب توسط حکومت مرکزی پهلوی اول در ۴ آذر ۱۳۰۸ خورشیدی با ماموریت فوج گارد نادری قتل غضنفرالسلطنه نیز تصویب شد و وی در شب ۲ اسفند ۱۳۰۸ خورشیدی در نزدیکی آرامگاه شاه پسرمرد دشتستان کشته شد. قتل وی همچنین در شب ۲۲ رمضان مطابق اواخر بهمن ۱۳۰۸ خورشیدی توسط یکی از گماشتگان دولت پهلوی نقل شده است.

به پاس رشادت های میرزا محمدخان برازجانی تندیسی از وی ساخته شد که اخیرا در بین مسئولان شهر برازجان بر سر محل نصب آن مناقشاتی ایجاد شده است.  اعضای شورای شهر برازجان به عنوان متصدیان اصلی تعیین محل نصب این تندیس در گفت و گوهای خود دلایلی را برای نصب یا عدم نصب تندیس در مقابل کاروانسرای مشیر و میدان ورودی مسیر بوشهر برازجان ارائه داده اند. "بوشهر24" طی امروز و فردا نظرات 4 تن از اعضای شورا را در این باره منعکس می نماید.

غیرت دینی و میهن پرستی میرزامحمدخان برازجانی کم نظیر است

ناخایی شورای شهربه گزارش "بوشهر24"، اسماعیل ناخایی رئیس شورای شهر برازجان در این باره می گوید: میرزا محمدخان برازجانی علاوه بر اینکه یک سردار ملی است یک چهره دینی هم محسوب میشود. فردی است که از افتخارات این مرز و بوم بشمار می آید، وجود او برای جوانان، مردان و زنان دشتستانی یک تاریخ است او در شجاعت، غیرت دینی و میهن پرستی کم نظیر بوده است، مبارزه او علیه استعمار پیر نشان از اقتدار و شهامت اوست.

ناخایی ماجراهای به وجود آمده  در خصوص محل نصب تندیس میرزا محمدخان را اینگونه شرح می دهد: از آنجایی که موضوع تندیس از ابتدای شروع بکار شورای چهارم دغدغه تمامی اعضای محترم شورا بوده است و هر از چندگاهی برخی از جلسات به این موضوع اختصاص می یافت و اعضای محترم نظرات و دیدگاه های خود را در این باره مطرح می کردند و این موضوع حداقل در سه نوبت به عنوان موضوع اصلی جلسات شورا مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود. در شب تصمیم گیری در حقیقت با توجه به صدور دعوت نامه و اعلام دستور کار و پیشینه و سابقه این موضوع همه اعضا با تصمیم گیری و اطلاعات قبلی وارد جلسه شده بودند. برخی از اعضای محترم به اعلام محل مورد نظر خود اکتفا کردند با این هم، تعدادی به عنوان موافق و مخالف با توضیحاتی چند دقیقه ای دلایل خود را ذکر کردند و اینگونه نیست که تصمیم گیری درباره این موضوع بدون ذکر دلایل صورت گرفته باشد.

موضع یکی از اعضای شورا در رسانه ها کذب است

رئیس شورای شهر برازجان مواضع خلاف واقع برخی اعضای شورای شهر در رسانه ها گفت: متاسفانه باید بگویم موضعی که یکی از اعضای شورا در مصاحبه هفته قبل مطرح کرده است کذب محض است و در مورد عبارت دیگر او که گویا در شهر نقاط دیگری برای نصب تندیس وجود نداشت باید گفت خود آن جناب در مدت این هشت ماه از عمر شورای چهارم به جز جلوی کاروانسرا کدام نقطه را بعنوان جانمای تندیس نام برده است که دیگر اعضا میدان دیگری را نام نبرده اند؟

با اعتبارات استانی میدانی در شأن غضنفر احداث می کنیم

ناخایی تندیس محمدخان را شایسته نصب در میدان ورودی بوشهر - برازجان دانست و گفت: باید حق مطلب را ادا نمود و بهترین مکان را برای این تندیس در نظر گرفت زیرا میدانی است بزرگ در ورودی شهر که بخواهیم آنرا در شان و منزلت غضنفر احداث نماییم تنها با اعتبارات استانی می توان این امر را محقق کرد چرا که شهرداری برازجان با توجه به مشکلات مالی و درآمدی توان اجرای این پروژه کلان را ندارد و مسئولین استانی و فرماندار محترم دشتستان قول مساعد داده اند که در تامین و اختصاص اعتبارات لازم در اسرع وقت اقدام نمایند.

رئیس شورای شهر برازجان با تقدیر از پیگیری های نماینده شهرستان و فرماندار خاطرنشان کرد:  با حمایت مسئولین می توانیم در اسرع وقت اعتبارات لازم را جهت ساخت پروژه تامین نماییم.

بهترین محل نصب تندیس، میدان ورودی مسیر بوشهر-برازجان است

وی در پاسخ به بعضی از اعضای شورا که عدم تحقق اعتبارات استانی را دلیل ساخته نشدن میدان ذکر می کنند، گفت: اگر تاکنون پروژه عمرانی کلانی در شهر اتفاق افتاده است به وجود تخصیص اعتبارات استانی بوده همچنان میدان قبلی که برای میرزا محمدخان در نظر گرفته شده بود با اعتبار بیش از پانصد میلیون تومان اعتبار استانی تکمیل گردید.

ناخایی تاکید کرد: بهترین مکان را میدان ورودی برازجان- بوشهر می دانم بنظر اینجانب مهم تر از نصب تندیس ایشان مکانی مناسب برای تندیس است که مردم در آینده از ان انتخاب راضی و خوشحال باشند.

پنج دلیل رئیس شورا برای نصب تندیس میرزا محمدخان در میدان ورودی شهر

1. استفاده ابزاری جریان های سیاسی از ماجرای نصب تندیس: اول اینکه متاسفانه با توجه به این که جانمای تندیس در شورای شهر مصوب شده عده ای از روی احساس و موضع سیاسی با هدایت دیگر جریان های سیاسی همسو با خود، بطور مکرر در مصاحبه های خود با غبار آلود کردن فضاهای جامعه به بهانه خیر خواهی و اینکه مدافع حقوق عمومی هستند با پرداختن به مسئله جانمای تندیس میرزا محمد خان برازجانی ضمن استفاده ابزاری از تندیس خود را قهرمان این موضوع معرفی کنند.

2. نصب تندیس مفاخر در ورودی شهرها:  آیا این عده تا کنون از خود نپرسیده اند که چرا تندیس شهید گنجی در میدان ورودی شهر نصب شده است و یا چرا تندیس آیت الله مجتهد اهرمی در میدان ورودی شهر اهرم نصب شده است؟

3. عدم نصب تندیس دو سردار ملی در کنار یکدیگر: دور از تشخیص عقلاست که تندیس دو نامور، دو قهرمان و دو سردار ملی در جوار یکدیگر نصب گردند!

4. فضای مناسب اطراف میدان ورودی شهر: میدانی که با تندیس غضنفرالسلطنه مزین می شود به لحاظ وسعت دارای چشم انداز قابل قبولی است که می توان از بهترین میادین شهر باشد و جایگاهی مناسب برای برگزاری مراسمات ملی، مذهبی و اجتماعی می باشد. چهارم، میدان ورودی مسیر خودرو های ورودی و خروجی مسافران دیلم، گناوه، بوشهر و اهرم است که آن تندیس در آن میدان هم معرف آن قهرمان و هم دلیر مردان برازجانی است.

5. تامین امنیت جامعه در کنار نصب تندیس: اینکه این میدان را فاقد امنیت بدانیم در واقع تهدیدی است برای جامعه که باید متولیان امنیت در آن اندیشه نمایند و آنرا مهیا کنند.

ارسال نظر