کد خبر : 3297

شهيد رئیسعلی دلواري در کلام مقام عظماي ولايت

شهيد رئیسعلی دلواري در کلام مقام عظماي ولايت

رئيس علي دلواري قهرمان مبارزه با استعمار انگليس است و ملت ايران همانند شهيد رئيس علي دلواري که در مقابل انگليس ايستادگي کرد، امروز در برابر قدرت هاي متجاوز به سرکردگي آمريکا ايستاده است و از دشمنان خود هيچ واهمه اي در دل ندارد.

بوشهر24: رئیس علی دلواری فرزند رئیس محمد، کدخدای ده دلوار در استان بوشهر بود که در سال 1260 شمسی متولد شد. او درعصر مشروطیت جوانی بیست و چهارساله، بلند همت، شجاع، در صدق و وفا بی مانند و در حبّ وطن کم نظیر و در توکل به خدا ضرب المثل بود. اگرچه سواد کامل و معلومات کافی نداشت، اما پاکی سرشت و صفات حمیده او طوری بود که زبانزد خاص و عام بود. رئیس علی بعد از این که قوای اشغالگر انگلستان بوشهر را به تصرف خود درآوردند با شجاعتی وصف ناپذیر به مقابله پرداخت و شکست سنگینی بر قوای انگلستان وارد کرد و در حین مبارزه با دشمنان اسلام و ایران، از پشت مورد هدف گلوله فرد خائنی قرار گرفت و در منطقه تنگک صفر، در بیست و سوم شوال1333ه ق/3 سپتامبر 1915، به شهادت رسید.

رئیس علی سمبل مبارزه با استعمار رئیس علی دلواری در مبارزه با استعمار چهره واقعی و ژرفای ایمان خود را نشان داد و به قیام خونین ضد اجنبی مردم نواحی دشتی، دشتستان و تنگستان رنگ خاصی بخشید.

روح استقلال طلبی و عشق به میهن و غیرت و حمیت وی از او شخصیتی به وجود آورده بود که آوازه جانبازی و فداکاری اش در سراسر ایران طنین افکند. وی نبرد علیه قوای مهاجم را وظیفه ملی و مذهبی خود می دانست و فعالیت های ضد انگلیسی او از این اعتقاد مایه می گرفت و تقویت می شد.

بخش هایی از فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب درباره این شخصیت انقلاب و سردار مبارزه با استعمارگران انگلیسی در ادامه می آید.
 

بخشي از فرموده هاي حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار اقشار مختلف مردم بوشهر در تاريخ 11/10/70
 
شجاعت هاي رئيس علي دلواري و نيز پشتيباني مردم بوشهر از مبارزات آيت الله سيد عبدالحسين لاري و شجاعت هاي شهيد عاشوري از جمله يادگارهاي ارزنده تاريخي ايران است و حضور چشمگير مردم در صحنه هاي مبارزات و مقاومت در جنگ تحميلي و پاسداري از مرزهاي آبي کشور نشانه هايي از افتخارات مردم دلير استان بوشهر محسوب مي شود.

بخشي از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار اهالي بخش دلوار در خانه شهيد رئيس علي دلواري در تاريخ 13/10/70
 رئيس علي دلواري قهرمان مبارزه با استعمار انگليس است و ملت ايران همانند شهيد رئيس علي دلواري که در مقابل انگليس ايستادگي کرد، امروز در برابر قدرت هاي متجاوز به سرکردگي آمريکا ايستاده است و از دشمنان خود هيچ واهمه اي در دل ندارد.
بدون ترديد با تفضل خداوند بر ملت هاي مسلمان، اسلام کاخ هاي جاهليت را در تمام دنيا ويران خواهد کرد و مظلومان را نجات خواهد داد.
کشور پهناور ايران اسلامي در راه سعادت، آزادگي، رفع محروميت ها و به کارگيري استعدادهاي عظيم و نهفته به حرکت خود ادامه مي دهد و در اين مسير مردم خوب ما بايد با روحيه انقلابي و تأسي به احکام نوراني قرآن و اسلام تلاش خود را در راه آباداني کشور عزيز ايران به کار گيرند.
 

بخشي از مصاحبه حضرت آيت الله خامنه اي در پايان سفر به استان بوشهر در تاريخ 13/10/70
 آن طوري که من مردم عزيز اين استان - بوشهر -را ديدم، مي توانم بگويم که مردمي بسيار اصيل و متدين و انقلابي هستند. مردم اين جا عموماً از يک روح مناعت و نجابتي برخوردارند؛ مردمي هستند که به مسؤولان بسيار علاقمندند و به جمهوري اسلامي عشق مي ورزند. به گذشته اين استان هم که نگاه مي کنيم، همين خصوصيات را مي بينيم. مردم اين استان با انگليسي ها جنگيده و در مقابل نفوذ آن ها مقاومت کرده اند. همان طور که من در صحبت عمومي با مردم بوشهر هم گفتم، مرحوم رئيس علي دلواري و جمعي از مبارزان آن روز - که ايشان بنام شدند، و الا فقط ايشان نبودند؛ ديگراني هم از وجوه اين استان و همچنين عامه مردم بودند که با ايشان همکاري مي کردند - با انگليسي ها جنگيدند و در مقابل اشغال، مقاومت کردند. مردم اين استان، مردم بسيار نازنيني هستند؛ البته متأسفانه دچار محروميت هم هستند...
 

بخشي از سخنراني مقام معظم رهبري در اجتماع بزرگ مردم بوشهر در تاريخ 11/10/70
 به شما مردم عزيز و شجاع و دلاور بوشهر- شهر بوشهر و استان بوشهر-سلام و عر ض ارادت خودم را تقديم مي کنم. آن چه در گذشته و سابقه تاريخي ملت ايران و شما مردم عزيز درج و ثبت شده است، حاکي از تدين و شجاعت و اخلاص و نجابت شما مردم بزرگوار است. قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، اقشار مردم مسلمان ما در اين شهر و در اين استان، در صفوف مبارزات خود، کارهاي شايسته و برجسته يي کردند. در مبارزه با رژيم ستم شاهي، جوانان شما، مردان شما، زنان شما، تلاش هاي قابل تقديري انجام دادند بعضي از روحانيون بزرگوار شما- مثل شهيد عاشوري(2)-در اين راه شربت شهادت نوشيدند. قبل از دوران مبارزات اخير ملت ايران با رژيم ستمشاهي هم، مقاومت شما مردم در مقابل تهاجم دشمنان خارجي -انگليسي ها به اين منطقه و اشغال بوشهر-که شجاعت هاي رئيس علي دلواري(3)براي ملت ايران يک يادگار ارزنده تاريخي است - و هم پشتيباني هاي شما از مبارزات مرحوم آيت الله سيّد عبدالحسين لاري، جزو قضاياي نادر زمان گذشته است.
آن چه را که من عنوان مطالب کوتاه امروز خود قرار داده ام، اين آيه شريفه قرآن است: «يا ايّها الّذين امنوا استجيبو لله و للرّسول اذا دعاکم لما يحييکم و اعلمو انّ الله يحول بين المرء و قلبه». در فضاي زندگي ما بايد قرآن حکومت کند و برکات قرآني موج بزند. در سايه قرآن است که معرفت و بصيرت و شجاعت و اقدام ما معنا پيدا مي کند و به سمت هدف هاي درست متوجه مي شود. قرآن به مؤمنين مي گويد: اي مؤمنين! وقتي خدا و پيامبر خدا شما را به حيات و به زندگي واقعي دعوت مي کنند، به نداي آن ها پاسخ بدهيد. اين چه حياتي است که خدا و پيامبر، ما را به آن دعوت مي کنند؟ در يک کلمه، اين حيات شايسته انسان است.
انسان براي زندگي کردن و حرکت کردن به سمت هدف هاي ارزنده و والا، به راهنما احتياج دارد. انساني که راهنما نداشته باشد و به راهنمايان الهي پشت بکند، زندگي شايسته انساني و الهي را پيدا نخواهد کرد؛ مثل ملت هايي که به احکام الهي پشت کردند و گرفتار ظلم و ستم و زورگويي قدرت هاي بزرگ عالم، و گرفتار تفرقه و برادر کشي، و گرفتار ناراحتي هاي رواني و عصبي، و گرفتار مشکلات روز افزون زندگي شدند. ممکن است براي اين گونه آدم ها نان و آب هم فراهم باشد، اما زندگي شايسته انسان فقط به نان و آب نيست؛ انسان هدف مي خواهد، انسان عشق و محبت مي خواهد، انسان آرمان هاي متعالي مي خواهد، انسان آزادي و عزت مي خواهد. اگر شکم ملتي را هم سير کردند، اما آقايي و عزت را از او گرفتند، او را گوش به فرمان کردند، ذليل کردند، اين ملت چگونه مي تواند احساس آسايش و آرامش بکند؟ و اين همان وضعي است که در زير بار سلطه هاي ظالمانه پادشاهان، در قرن هاي گذشته بر ملت ما حاکم بود. همين شهر بوشهر شما، به مجرد اين که پادشاهان و حکام خائن قاجاري، اندکي سر از اطاعت انگليس مي پيچيدند، محل پياده شدن سربازان انگليسي و اشغال اين منطقه مي شد! بارها انگليسي ها به بوشهر آمدند و اين جا را اشغال يا تهديد به اشغال کردند...
 

بخشي از سخنان حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار اعضاي ستاد کنگره شهيد رئيس علي دلواري 1388
 اوج شروع جريان مقاومت با چهارچوب ديني و اسلامي در طول سال هاي متمادي گذشته، در کشور دوران قيام مردم بوشهر بوده است. انگليسي ها در ساحل بوشهر پياده شدند و علما ايستادگي کردند.
حرکت اين ها -رئيس علي دلواري- رسوخ روح ديني مجاهدت بر انگليس را در ملت ما نشان مي دهد.
اين ها وارد ميدان مبارزه با انگليسي ها شدند. يک نمونه اش همين رئيس علي دلواري است که به نظر من جا دارد از اين مرد تجليل بشود.
شهادت يک جوان، فقط به صرف اين که وارد ميدان شد، تفنگش را برداشت، مردم را جمع کردند و مشغول مبارزه شدند، وقتي که شهيد شد، شيراز غوغا شد، مجلس ترحيم عظيمي برگزار شد. در آن مجلس کساني منبر رفتند، مردم را تحريک کردند، مردم راه افتادند، آمدند. انگليسي ها مجبور شدند که مناطق جنوب و بوشهر را تخليه کنند. به خاطر اين ديدند از همه جا مردم دارند مي آيند...
اين جوان مبارز، با آن روحيه ديني خود، وارد ميدان مي شود و مبارزه مي کند و افراد دورش جمع مي شوند. البته او شروع کننده نبوده و جز برجسته هاي اين جريان بوده، شروع کننده همان علما هستند.

ارسال نظر