کد خبر : 3523

اقدام آموزش و پرورش در تبدیل نیروهای پیمانی به قرارداد کار معین

اقدام آموزش و پرورش در تبدیل نیروهای پیمانی به قرارداد کار معین

بوشهر24: خبرهایی شنیده می‌شود مبنی بر اینکه آموزش و پرورش در حال تقلیل قرارداد کاری معلمان از «پیمانی» به «قرارداد کار معین» در آستانه سال تحصیلی جدید است.

بوشهر24: خبرهایی شنیده می‌شود مبنی بر اینکه آموزش و پرورش در حال تقلیل قرارداد کاری معلمان از «پیمانی» به «قرارداد کار معین» در آستانه سال تحصیلی جدید است.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، مدت زمان اندکی تا آغاز سال تحصیلی جدید باقی مانده است و التهاب جدیدی گریبانگیر تعدادی از معلمان و فرهنگیان شده است.

این بار موضوع به نیروهای رسمی وزارت آموزش و پرورش که در سال 1392 از قراردادکار معین به پیمانی تبدیل وضعیت شده‌اند، مربوط می‌شود.

غلامحسین الهام معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی رئیس جمهور در دولت گذشته و در تاریخ 10 اردیبهشت ماه 1392 جزئیات اجرای مصوبه طرح مهرآفرین را ابلاغ کرد که در آن مصوبه آمده بود، «تبدیل وضع نیروهای قراردادی انتقالی موضوع بندهای (13) و (14) تصویبنامه مذکور، بر اساس ساز و کار تعیین شده در این بند و با رعایت مجوزهای استخدامی و اعتبارات مصوب امکان پذیر است؛ همچنین در خصوص تبدیل وضع نیرو‌های قراردادی به استناد رأی (555) هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، رعایت حداقل مدارک تحصیل پیش‌بینی شده برای استخدام در قانون مدیریت خدمات کشوری الزامی است».

در اواخر سال 1391 بود که دولت و مجلس شورای اسلامی مصوبه قانونی مبنی بر تبدیل وضعیت نیروها از قراردادکار معین به پیمانی را داشتند و از اوایل سال 1392 این موضوع در آموزش و پرورش کلید خورد و این نیروها پس از انجام گزینش‌های فراوان و سخت برای ورود به آموزش و پرورش مهیا شدند.

این دسته از نیروها در مناطق محروم کشور به کار گرفته شدند و سال دومی است که در آموزش و پرورش به عنوان نیروی پیمانی و معلم در این وزارتخانه مشغول فعالیت هستند.

اما قصه از چند روز پیش آغاز شده است و ظاهراً قرار است آموزش و پرورش قرارداد برخی نیروهای پیمانی خود را به قراردادکار معین تقلیل دهد؛ در این بین این شائبه هم به وجود آمده است که آموزش و پرورش می‌خواهد با تقلیل این تعداد نیرو برای مربیان پیش دبستانی ردیف استخدامی آزاد کند.

*یک فرهنگی: به جای حکم پیمانی، قرارداد کار معین داده‌اند

یکی از فرهنگیان از استان همدان در تماس با خبرگزاری فارس گفت: روز گذشته به اداره کارگزینی محل خدمتم مراجعه کردم تا ابلاغ و حکم کارگزینی برای رفتن به مدرسه سال گذشته را دریافت کنم.

وی افزود: مسئول کارگزینی به جای ابلاغ و حکم کارگزینی، قراردادکار معین که در پنج نسخه تنظیم شده بود را به من داد تا آن را تکمیل، امضا و به اداره کارگزینی مرکز تحویل دهم.

این فرهنگی با بیان اینکه از زمانی که این قراردادکار معین را دریافت کردم متوجه نشده‌ام چه اتفاقی افتاده است، گفت: محدوده فعالیت من در یکی از روستاهای دور افتاده و در یک مدرسه شبانه روزی است و نمی‌دانم چرا آموزش و پرورش این کار را انجام داده است.

به گزارش فارس، به نظر می‌رسد این اتفاق از نقاط دور دست کشور آغاز شده است و هنوز به مراکز استان‌ها نرسیده است، اما اگر این اتفاق قرار باشد در آموزش و پرورش رخ دهد، تلاطم و التهاب در آموزش و پرورش روز به روز بیشتر خواهد شد.

در شرایطی که بیش از 30 هزار مربی پیش دبستانی هر روز در مقابل نهاد ریاست جمهوری و وزارت آموزش و پرورش تجمعات فراوانی برای احقاق حقوق خود دارند، این دسته از فرهنگیان هم به زودی پیگیر احقاق حقوق حقه خود خواهند شد.

*آریایی نژاد: با روحیه معلمان بازی نشود

احمد آریایی نژاد، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش فارس اظهار داشت: اگر در گذشته کار قانونی در تبدیل وضعیت معلمان کار معین به پیمانی صورت گرفته باشد، کار فعلی آموزش و پرورش غیرقانونی است، اما اگر موقتاً باشد و اثبات کنند کار دولت قبل خلاف بوده است، می‌توانند برگردانند.

وی افزود: البته ناگفته نماند باید مراحل قانونی هر دو طی شود، یعنی اگر خودشان بیایند بگویند به ما ثابت شده است آن وقت مجلس به عنوان ناظر بررسی می‌کند؛ مجلس پیگیری می‌کند که کار نظارتی بر آموزش و پرورش انجام شود.

آریایی نژاد با بیان اینکه اگر در گذشته کاری غلط صورت گرفته و نادرست بوده است الان این رویه کار غلط‌‌‌تر است، خاطرنشان کرد: یعنی ما هم با روحیه معلمان بازی می‌کنیم و از طرفی هم آسیب آن به دانش‌آموزان می‌رسد و وظایف شغلی را پایین می‌آورد و دغدغه شغلی ایجاد می‌کند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در نهایت دغدغه جوانان را باید به نحو درست برطرف کنیم؛ جوانان به دنبال اشتغال هستند و می‌خواهند آینده آنها تأمین باشد؛ حق هر فرد ایرانی است که آینده او تأمین باشد و وقتی به سن پیری رسید دیگر درمانده نباشد.

به گزارش فارس، امیدواریم چنین رویه‌ای در آموزش و پرورش وجود نداشته باشد و اگر اداره‌ای تخلف انجام داده است وزارت آموزش و پرورش که همواره از حقوق معلمان و فرهنگیان دفاع کرده است، پیگیر مشکل این دسته از فرهنگیان باشد.

ارسال نظر