کد خبر : 3699

امام جمعه بوشهر گفت:

راه‌اندازی کتابخانه دیجیتال با 25 هزار جلد در بوشهر

راه‌اندازی کتابخانه دیجیتال با 25 هزار جلد در بوشهر

در حال راه‌اندازی یکی از بزرگ‌ترین پژوهشکده‌های کشور به نام حضرت فاطمه الزهرا(س) هستیم که در کتابخانه دیجیتال این مرکز حدود 25 هزار جلد کتاب بارگذاری شده است

آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری در دیدار با مدیرکل و مسئولان کتابخانه‌های بوشهر اظهار داشت: یکی از کارهای بزرگی که در حوزه کتاب و کتابخوانی در سطح استان صورت گرفته بالا بردن سطح مطالعه هدفمند است که که می‌طلبد با فراهم کردن زیرساختهای مربوطه باعث افزایش رشد مطالعه در استان باشیم.

وی با اشاره به سابقه استان بوشهر در امر مطالعه و کتابخوانی گفت: سنت‌هایی مانند روضه‌خوانی، خیام‌خوانی، فایز‌خوانی و رساله‌خوانی در بین مردم باعث افزایش روحیه و رویه کتابخوانی در اقشار مختلف مردم قدیم استان بوده است.

امام جمعه بوشهر اضافه کرد: با وجود مطالعه هدفمند مردم استان متاسفانه درصد حضور مردم در کتابخانه‌ها به دلایل مختلف اعم از شرایط اقلیمی و گرمی هوا و کمبود زیرساخت‌های مناسب کم بوده و در این بین کتابخانه‌های مراکزی چون حوزه‌های علمیه، مدارس و دانشگاه‌ها که به صورت مستقل فعالیت مستمر و چشمگیری دارند در آمار و گزارش‌های کتابخوانی مغفول مانده‌اند.

این مسئول افزود: با مطالعه روانشناختی و جامعه‌شناسی در استان کتاب را بر حسب نیازهای مردم به خانه‌های آنها ببریم و در این راستا اقداماتی که در قالب طرح‌های ایستگاه در نقاط پرتردد استان اجرایی شده جای تقدیر و تشکر دارد.

صفایی‌بوشهری عنوان کرد: نقاطی مانند روستاهای دوردست و بدون امکانات که فاقد کتابخانه هستند نباید مورد کم لطفی قرار گرفته و در همین خصوص شایسته است کتابخانه‌های سیار راه‌اندازی شود.

امام جمعه بوشهر با حائز اهمیت دانستن تبلیغات در ترویج هر مقوله‌ای ابراز داشت: تبلیغات در مورد فرهنگ مطالعه در قالب تبلیغات میدانی و محیطی، نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در بین دانش‌آموزان از طریق برنامه‌های مختلف و جذاب فرهنگی در مدارس، ترغیب مردم به فرهنگ مکتوب از طریق بیانات ائمه جمعه در نماز جمعه‌ها و تولید و تدوین برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی می‌تواند نقش بسزایی در این حوزه داشته باشد.

وی اذعان داشت: یکی دیگر از مسائلی که مورد غفلت واقع شده وقف کتاب و کتابخانه شخصی است  تا جایی که بسیاری از کتب خطی و ذی‌قیمت در خانه‌های قدیمی و در دست افراد غیر کارشناس در حال از بین رفتن است و این می‌طلبد که با شناسایی و جذب این کتب، در نگهداری استاندارد آن‌ها تمهیداتی جدی اندیشیده شود.

این مسئول عنوان کرد: در حال راه‌اندازی یکی از بزرگترین پژوهشکده‌های ایران به نام حضرت فاطمه الزهرا(س) هستیم که در کتابخانه دیجیتال این مرکز حدود 25 هزار جلد کتاب بارگذاری شده که بنا داریم این عدد را به 70 هزار جلد برسانیم که دسترسی به این کتب در سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی در فضای اینترنت برای همه مردم دنیا قابل دسترسی باشد.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به سهم نیم درصد درآمد شهرداری‌ها برای کتابخانه گفت: متاسفانه اغلب کتابخانه‌های استان در شهرهای مختلف به همین دلیل با مشکلات عدیده مالی روبرو هستند که در اینجا از شهرداران عزیز و خدمتگزار می‌خواهم  که در پرداخت این سهم اهتمام جدی بورزند.

ارسال نظر