کد خبر : 4331

دانشگاه های بوشهر چشم به راه شهدای گمنام

دانشگاه های بوشهر چشم به راه شهدای گمنام

دانشگاه پیام نور استان بوشهر و دانشگاه آزاد بوشهر از دانشگاه هایی هستند که به منظور بهره بردن از وجود پاک شهدا، چند سالی است که درخواست تدفین شهدا را داده و همچنان چشم به راه حضور آن ها هستند.

به گزارش بوشهر 24، شهدا پاسداران مرزهای مادی و معنوی کشور هستند؛ بزرگوارانی از جنس مقاومت، ایستادگی، ایثار و غیرت که در عرصه دفاع تمامی صفات شجاعت و نیکی را از خود بروز دادند. در دوران هشت سال دفاع مقدس چون مرزهای مادی در خطر بود با حضوری مقتدر، بدون امکانات حتی از یک وجب از خاک کشور کوتاه نیامدند و وظیفه خود را به بهترین وجه ممکن به سرانجام رساندند.

حضور گسترده مردم، به ویژه جوانان برای بازدید از مناطق عملیاتی گویای تاثیر و جاذبه ای است که از برکت وجود گلگون کفنان عرصه عشق در جامعه ایجاد شده است. استقبال گسترده قشرهای مختلف مردم از یادواره دفاع مقدس در سراسر کشور نیز مبین این نکته است.

سنت حسنه تدفین شهدای گمنام در دانشگاه های کشور، یعنی پیوند دانشگاه علمی و معنوی با یکدیگر، نوید پیشرفتی مضاعف در تمامی عرصه ها است. دانشگاه آزاد بوشهر و دانشگاه پیام نور نیز از دانشگاه هایی هستند که به منظور بهره بردن از وجود پاک شهدا، چند سالی است که درخواست تدفین شهدا را داده و همچنان چشم به راه حضور آن ها هستند.

در حال حاضر تنها دانشگاهی که از وجود پیکر مطهر شهید گمنام بهره می برد، دانشگاه خلیج فارس است که در اردیبهشت ماه 89 پذیرای تشییع دو شهید گمنام بود. البته اواخر سال 92 مشخص شد که یکی از این شهیدان همان "گمنام 61" است که کلیپ آن بین مردم دست به دست می شد. این شهید 18 ساله که در منطقه سومار به شهادت رسیده بود بهروز صبوری نام داشت.

پیکر این شهید به درخواست خانواده صبوری به تهران منتقل و در نزدیکی محل زندگی‌شان دفن شد. پس از این که درخواست انتقال از طرف خانواده صبوری اعلام شد، شهید گمنام دیگری در دانشگاه خلیج فارس به خاک سپرده شد.

دانشگاه های پیام نور و دانشگاه آزاد بوشهر سال ها است که درخواست تدفین شهید گمنام را به دانشگاه و مسئولان مربوطه ارائه کرده اند اما تا کنون این امر محقق نشده است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور در این رابطه می گوید: در حال حاضر در دانشگاه های دولتی، واحدهاي دانشگاهي، مراكز دانشگاه آزاد اسلامي كشور و یک دانشگاه پیام نور تدفين شهداي گمنام صورت گرفته و در حال انجام است.

وی ادامه داد: درخواست و گرايش دانشجويان به تدفين پيكر مطهر شهدا در دانشگاه های سراسر کشور افزايش چشمگيري يافته است. حتی برخی دوستانم که در دانشگاه های دیگر کشور تحصیل می کنند، اذعان داشته اند که طومارهایی جهت درخواست تدفین شهدای گمنام در دانشگاه خود آماده کرده اند.

محمدامین حیدری افزود: سال ها است که دانشجویان دانشگاه پیام نور چشم انتظار ورود پیکر مطهر شهید گمنام به این دانشگاه هستند و مسئولین دانشگاه با پیگیری های خود می توانند این مهم را سهولت بخشند.

عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور خاطرنشان کرد: بي شک ترويج فرهنگ ايثار و شهادت از راه هاي متعددي امکان پذير است که يکي از مؤثرترين آن ها حضور پیکرهای مطهر شهدا در مراکز آموزش عالي و دانشگاههاي کشور مي باشد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد نیز ابراز داشت: تاکنون فقط دانشگاه خلیج فارس این سعادت را داشته که میزبان شهید گمنام باشد که البته دانشگاه آزاد بوشهر نیز با توجه به ظرفیتی که دارد سال ها است در صف انتقال یک شهید گمنام به این دانشگاه مانده است.

وی افزود: شهادت که نتيجه سلامتي روان، روحيه شجاعت و انتخاب آگاهانه است، مقاومت و پويايي جامعه را به دنبال دارد. چرا كه ريشه در صبر، استقامت و مبارزه با كفر دارد.

این فرزند شهید در پایان بیان کرد: اين عوامل در مجموع مقاومت جامعه را بالا برده و به ساخت اجتماعي پويا کمک می کند. تدفین شهدای گمنام در دانشگاه ها باعث زنده نگه داشتن اهداف کلان نظام نیز می شود زیرا با ورود قبور مطهر ایشان به دانشگاه، رشادت ها و جانفشانی های این یادگاری های دفاع مقدس در نظر دانشجویان یادآوری می شود./ دانشجو نیوز

ارسال نظر