کد خبر : 4772

مهندس مجید غریبی

حماسه نادر نقطه عطف موسیقی در بوشهر

حماسه نادر نقطه عطف موسیقی در بوشهر

بوشهر24: سخنرانی غرایی که بارها جمعیت را به تکبیر واداشت/ شالوده و بیس کار خواننده ترانه حماسه نادر قرآن و فعالیت های قرآنی است/ باید سمت و سوی سنت بومی و محلی را به سمت ارزش ها قرار داد

بوشهر24/مجید غریبی: بالاخره موعد فرا رسید. سالن 9 دی جا برای سوزن انداختن نبود. اما این هنر دست اندرکاران و مجری برنامه رفیعی بود که با دعوت چندباره از حضار به جلوی سالن، نشاندن بر روی راه پله ها، استفاده از سوراخ سمبه ها و بالاخره زیپ(ZIP) کردن حضار، فضا را برای افرادی که بیرون از سالن بودند فراهم کردند.

برنامه با پخش دو کلیپ از حماسه نادر و تبیین عظمت حماسه نادر در شکست هیمنه استکبار توسط دبیر مراسم شروع شد و بعد از آن تنی چند از مدعوین و همرزمان شهید روی سن رفتند و رو در رو با حضار به صحبت و خاطره گویی پرداختند.

 

سخنرانی غرایی که بارها جمعیت را به تکبیر واداشت

در این میان بود که جمعیت هم زمان با صلوات به پا برخواستند مشخص شد که حضرت آیت الله صفایی بوشهری تشریف آوردند. خاطره گویی همرزمان شهید که به پایان رسید حالا نوبت نور چشم بوشهری ها حضرت آیت الله صفایی بوشهری بود که جلای جان دهند.

به رغم اینکه بدون اطلاع قبلی از ایشان درخواست سخنرانی شد ولی حقاً سخنرانی غرایی ایراد داشتند که بارها جمعیت را به تکبیر واداشت. سخنران ویژه این مراسم سردار حاج سعید قاسمی بود که با ادبیات خاص خود و در یک سخنرانی مبسوط و صریح اما پرکنایه پایان بخش اولین همایش حماسه نادر بود.

 

نقطه عطفی در موسیقی بوشهر
اما این همایش یک سور و سورپرایز، خاصه برای اهل هنر و اهالی انقلاب داشت و آن هم رونمایی از ترانه حماسه نادر بود که محصول تلاش چند ماهه یک تیم ارزشی بود که خواننده آن ساسان نوذری، شاعرش دکتر منوچهر بایندری و آهنگساز و تنظیم کننده اش اکبر ابراهیمی بود.

انصافا کار جالبی از آب درآمده بود که این نه اقرار نگارنده که اعتراف دستان شنوندگان این سوپرکار بود، دستانی که پس از کار ساسان به طور مرتب و مکرر به هم می خورد تا خداقوتی باشد برای تیم تدارک بیننده این محصول هنری-ارزشی و  بلاشک این شروع نقطه عطفی در موسیقی بوشهر خواهد بود.

 

شالوده و بیس کار خواننده ترانه حماسه نادر قرآن و فعالیت های قرآنی است

من هم صمیمانه خداقوت و دستمریزاد میگویم به دست اندرکاران این کار، علی الخصوص دوست قرآنی ام آقا ساسان، ساسان که بمانند اخویش سعید، شالوده و بیس کار خود را قرآن و فعالیت های قرآنی قرار داده، قریب به یک دهه است به سبب حضور در جلسات و محافل قرآنی و مذهبی می شناسم.

شاید در بوشهر کمتر کسی باشه که صوت قرآن، دعا و اذان دلنشین، اجرای تواشیح و یا مداحی این خواننده امروز را نشنیده و حلاوتش را نچشیده باشد. اما نکته دقیقی که حائز اهمیت است استفاده از این پتانسیل صوتی در قالب و جغرافیایی دیگر از عالم هنر است.

نکته ای که حامد زمانی خواننده شهیر ملی در مصاحبه ها به کرات عنوان کرده و ایضا حاج سعید قاسمی هم در این سخنرانی نتوانست ناگفته از کنارش رد بشود و آن بحث تغییر ذائقه مان است.

 

ماجرای تشییع جنازه شهید احمد کاظمی و تغییر ذائقه ما
یکی از دوستان معمم تعریف می کرد: تشییع جنازه سردار شهید حاج احمد کاظمی در اصفهان که بود چهار نفر از نیروهای رشید و تنومند مأموریت حمل و هدایت پیکر مطهر شهید را داشتند اما هجمه جمعیت جهت تبرک جویی و سهیم شدن در ثواب به قدری بود که تابوت بارها از دست آن چهار نفر خارج و به این طرف و آن طرف حتی تا آستانه افتادن در جوی حاشیه خیابان هم رفت.

سه نفر از مأمورین کماکان در پی بازپس گیری بودند اما نفر چهارم متوجه شده بود دیگر کار از این کارها گذشته و دیگر نمی توانند چاره جمعیت کنند لذا استراتژی را تغییر داد و بجای بازپس گیری با هدایت مردم پیکر شهید را روی دستان جمعیت کنترل و هدایت می کرد.

 

باید سمت و سوی سنت بومی و محلی را به سمت ارزش ها قرار داد

حالا داستان تغییر ذائقه ما هم همان داستان است و اینبار هنرمندانی خوش قریحه و کار بلد متوجه این مهم شده اند و به ظن ناقص نگارنده شاید لازم باشد عده ای چون ساسان نوذری و حامد زمانی به این مقوله ورود کنند و موسیقی ای که بعضاً با تمسک به بهانه هایی چون سنت بومی و محلی و برانگیختن عرق، احساسات و روحیات ناسیونالیستانه مخاطبین گاهاً معلوم نیست به کدام ناکجاآباد می رود را کنترل و انرژی و سمت و سویش را در جهت ارزش ها قرار دهند.

 

این اثر آنقدر قوی کار شده بود که آثار کمتر از این دیگر هواداران ساسان را ارضاء نمی کند

کاری که قطعا سختی های خاص خودش را دارد و شاید برای این جوانها بهایش بسیار گران باشد، بهایی که حامد زمانی چند باری هم فیزیکی و روانی و هم مالی پرداخت کرده.. اما نکته دیگری که باید به آن اهتمام و توجه داشت این است که این ترانه اولین کار ساسان در این سیاق و قطعا گیراترین اثرش تا به حال بوده و این تا حدود زیادی ادامه راه را برایش سخت و پهنای باند مسیرش را محدود می کند چرا که از طرفی مخاطبین و مشتریانی پیدا کرده که دوست ندارند آثار بعدی ساسان را در هر ژانری بشنوند و از طرفی این اثر آنقدر قوی کار شده بود که آثار کمتر از این دیگر هوادارانش را ارضاء نمی کند.

اما با توجه به شناخت حاصله از ساسان و استعدادهایش که مسیر فعلیت را تصاعدی پیموده اند این امید را به ما می دهد که در ادامه کار نیز شاهد توفیقات بیشتری از او و تیمش باشیم. در پایان باز هم به سهم خودم به این عزیزان خداقوت میگویم و ضمن مسئلت توفیق به درگاه الهی برای ادامه راه این دوستان، برایشان ثبات قدم و صبر مقتضی را آرزو می کنم.

ارسال نظر