کد خبر : 5189

پیام امروز عاشورای حسینی چیست؟

شمر دیروز مرد و رفت، باید شمر امروز را شناخت/ راز ماندگاری حسین (ع)چیست؟

شمر دیروز مرد و رفت، باید شمر امروز را شناخت/ راز ماندگاری حسین (ع)چیست؟

آیا غرب به فرزندان نامشروع خویش مانند صهیونیسم،داعش، سلفی گری و وهابیت حمله می‏کند؟ زهی خیال باطل لذا بایستی از نهضت حسینی درس جهاد و مبارزه ‏ی فی سبیل الله گرفت و به مقابله با دشمنان پرداخت و ذلت وخواری را برای خویش به ارمغان نیاورد

علی اکبر قربانی*/ بوشهر24: باتامل در قیام حضرت ابا عبدالله الحسین در اواخر سال 60 هجری قمری تا محرم سال 61 هجری قمری، می‏توان به این حقیقت پی برد که قیام‏های مردمی – شیعی که ریشه در اعتقادات دینی داردبه مکان و زمان خاصی تعلق ندارد. زیراهر وقت ظلم و ستمی در جامعه وجود داشته باشد آزاد مردان و آزاد اندیشانی هستند که در مقابل آن بایستند و تا حد جان مقابله نمایند.  قیام‏های بعد از عاشورا مانند توابین ، مختار، زیدبن علی بن الحسین، سربداران تا قیام‏های 1920 عراق به رهبری حضرت آیة الله خوانساری و از همه مهمتر انقلاب خونبار اسلامی ایران به زعامت قائد عظیم الشان عالم اسلام حضرت آیه الله العظمی امام خمینی (رض) شاهد این مدعاست.
امروز در لبنان، سوریه، عراق و سایر بلاد اسلامی مبارزات مردم در مقابل گروه‏های تکفیری – سلفی و داعش جنایتکار که با حمایت استعمارگران جانی و هم پیمانانشان درغرب و شرق و منطقه‏ی خاورمیانه به رهبری آمریکا و اسرائیل انجام می‏گیرد نمونه‏ ی بارزی از قیام خونبار حسینی و استمرار آن حرکت است.
به قول علامه‏ ی شهید مرتضی  مطهری (ره) باید شمر امروز را شناخت و شمر دیروز مُرد و رفت .
دشمن شناسی می‏تواند جامعه را در مسیری صحیح قرار داده تا به مقصد برسد. مکر و دسیسه‏های دشمنان دین و معنویت به طرق مختلف چنان به گونه ای است که نباید است که از آن غفلت نماییم. دشمن حوزه‏های علمیه، دانشگاه‏ها، مدارس، سازمان و حتی خانواده‏های ما را هدف تهاجم فرهنگی قرار داده است و با جنگ نرم خود قشرحساس و سازنده‏ی جوان را نشانه رفته است و این وظیفه‏ی همه ما مسلمین و شیعیان است که با نیروی علم و دانش و بصیرت وارد عرصه‏ی کارزار برعلیه دشمنان گردیده و آنان را از کار زشت خویش پیشیمان سازیم.
امروز دشمن با چه نیات و اهداف شومی با سلاح‏های مخرب خود در کشورهای ضعیف منطقه هم چون عراق و سوریه افغانستان و پاکستان حضور دارد؟
هدف دشمن از حضور در کشورهای شاخ افریقا مانند مصر، سودان، لیبی و غیره برا ی چیست؟ آیا برای عمران و آبادی است و یا استثمار مردم و هستی مادی و معنوی آنان؟
دشمن با دخالت در قیام‏های مردمی علیه هیأت حاکمه‏ مانند یمن، بحرین و ... چیست؟
آیا واقعاً جهان غرب به رهبری آمریکای خون آشام از حضور در منطقه از بین بردن گروهک تروریستی داعش است و یا حمایت از آنان برای نابودی ملل مسلمان.
آیا غرب به فرزندان نامشروع خویش مانند صهیونیسم،داعش، سلفی گری و وهابیت حمله می‏کند؟ زهی خیال باطل لذا بایستی از نهضت حسینی درس جهاد و مبارزه ‏ی فی سبیل الله گرفت  و به مقابله با دشمنان پرداخت و ذلت وخواری را برای خویش به ارمغان نیاورد زیرا نسل‏های بعد به قضاوت خواهند نشست  و بر این بی‏ غیرتی‎‏ها و ناتوانی‏ های گذشتگان خویش نفرین خواهند نمود.
عمر دنیا با همه زرق و برق‏هایش و فراز و نشیب‏هایش به پایان خواهد رسید و خوش به حال کسی که از بازار دنیا، سبدی پر از کالا برای آخرت داشته باشد.
حسین بن علی (علیها السلام) با قیام حماسی و خونبار خویش به بشریت در همه‏ ی ادوار زمانها درسی داد که تاکنون کسی ندانسته است . هر سال که ماه محرم فرا می‏رسد و قیام حسینی در اذهان انسان ‏ها تداعی می‏گردد ، هر انسان آزاده‏ای را به تأمل وا می‏دارد که راز ماندگاری حسین (ع)چیست؟ چرا در بین این همه قتل عام ‏های تاریخ این قیام ماندگار و جاوید است؟ درجنگ جهانی چقدر انسان ها کشته و زخمی و اسیر و فراری ‏شدند؟
در جنگ جهانی چقدر شهرهایی چون هیروشیما و ناکازاکی ژاپن به خاک و خون کشیده‏ شد؟
در جنگ جهانی چقدر منابع رو زمینی و زیرزمینی دول استعمارگر غرب و شرق به ویرانه کشیده شد؟
درجنگ جهانی چقدر زنان و کودکان بی‏ سرپرست و آواره شدند؟
اما آیا امروز از آنان خبری هست؟ چرا محبت حسین دل‏ها را تسخیر کرده و در ماه‏های محرم و صفر هر سال اشک‏های مردم آزاده سرازیر است؟
زیرا قیام حسین (ع) انسان ساز است.
زیرا قیام حسین (ع) با ذلت و خواری ناسازگار است
زیرا قیام حسین (ع) با فطرت سلیم انسان سازگار است.
زیرا قیام حسین(ع) ریشه در دین و معنویت و قرآن دارد.
زیرا قیام حسین (ع) از حمایت پیامبر و ائمه برخوردار است.
در پایان این مقاله به طور مختصر به این نکته می‏پردازیم که فلسفه و حکمت عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) آگاهی و بصیرت است، دشمن شناسی است، زیربار ذلت نرفتن است، همیشه آماده‏ی قیام فی سبیل الله بودن است تا این که فرزند برومند او بپاخیزد وجهان را پر از عدل و داد نماید.
ما تا آن زمان موعود وظیفه داریم در سایه‏ ی ولایت و رهبری ولایت فقیه حرکت کرده و فرامین او را بر جان و دل گذاشته و از کارشکنی‏ های مسلمین درجنگ احد و صفین و عاشورا درس بگیریم .
*عضو کانون اساتید حزب مؤتلفه اسلامی استان بوشهر

ارسال نظر