کد خبر : 5224

گفتگوی اختصاصی "بوشهر 24" با مداح باسابقه بوشهر

آن چه که تجلی بخش اهداف امام حسین(ع) است، را می خوانیم/ در هیئت ها باید با نگاه خاص و عمیق به مباحث روز توجه شود

آن چه که تجلی بخش اهداف امام حسین(ع) است، را می خوانیم/ در هیئت ها باید با نگاه خاص و عمیق به مباحث روز توجه شود

بوشهر 24: متأسفانه مردم مقطعی و آن هم در ایام محرم به مسائل اهمیت می دهند. این موارد باید در طول سال باشد و زمان نشناسد و باید مردم را به سمت احیا و بلوغ ببریم و نه اینکه محرم تمام شد همه ی این ها را جمع کنیم.

در ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) در ادامه سلسله گفتگو با مداحان اهل بیت(ع) به سراغ عبدالحمید دشتی فرد معروف یه ناخدا یکی از مداحان باسابقه بوشهری رفتیم و با وی پیرامون مسائل مختلفی از جمله ماجرای مداح شدنش، نقش هیئت ها در جامعه و .... به گفتگو نشستیم، در ادامه مشروح گفتگویِ جالب خبرنگار "بوشهر 24 " با وی را می خوانید؛

لطفاً بفرمایید از کی خواندن را شروع کردید و مداح شدید؟

سال 1357 در گذراندن دوران سربازی. ماه محرم ایجاب می کرد که هر شهرستان برای خودش  در پادگان عزاداری داشته باشد. ما بچه های بوشهر هم جمع شدیم و آن جا مراسم اجرا کردیم. بنده هم برای آن ها می خواندم.

بعد از سربازی چه طور؟

رسماً سال 59 با شروع جنگ بچه های مسجد امام جمع شدند و از من خواستند برایشان مداحی و ذاکری کنم که از همان سال مداحی را رسماً در مسجد انجام دادم.

معمولاً نوحه هایی که در عزاداری های سنتی خوانده می شود، با معنا و عمیق است. شما شعر های خود را از کجا می آورید؟

شاعرِ اشعار بنده غالباً آقای سید محمود هاشمی فرد هستند. ولی اگر اشعار خوبی به دست من برسد، برای خودم محدودیت ایجاد نمی کنم؛ شهرستان دیگر، استان دیگر، از هر سروده خوبی از هر شاعر استفاده می کنم.

در مورد سبک هایی که استفاده می کنید، توضیح بدید

این یک ساختار است، شما در هر جای ایران بروید رسم و رسوم خود را دارند. بوشهر هم چارچوبش همان چیزی است که شما می بینید؛ یعنی چیزی نیست که با آمدن و رفتن بنده تغییر کند. خود سینه زنی ظرف است و آن چه در آن می خوانیم مظروف. در گذشته این مظروف را مورد توجه قرار نمی دادند که آیا تحریف است، آیا غنی باشد، آیا قوی باشد، آیا ضعیف باشد، هر چیزی را با توجه به مقتضیات در این ظرف می ریختند. ولی الآن ما با نگاه دقیق تر و حساسیت بیشتری این قضیه را پی می گیریم که هر چه نزدیک تر به واقعه باشد و غنی باشد و آن را در این ظرف بریزیم.

از مباحث روز هم در شعر ها استفاده می کنید؟

اگر اشعار نزدیک و مرتبط به پیام امام حسین(ع) باشد، می خوانیم. اشعار در وادی خرافه زدایی باشد، می خوانیم. اگر شعر درباره امر به معروف و نهی از منکر باشد، می خوانیم. یعنی آن چه که تجلی بخش اهداف امام حسین(ع) است، را اجرا می کنیم.

مثلاً در قبال "جمله عاشورا درس مذاکره است"، هیئت شما واکنشی نشان داده است؟

اگر بخواهیم مبحث سیاسی را در عاشورا وارد کنیم، گزافه نگفته ایم، ولی باید دایره ای در کار داشته باشیم که تنه ای به جایی نزند؛ یعنی ما سعی می کنیم که هم اهداف امام حسین(ع) را برسانیم و روشنگری داشته باشیم و منحصر به بحث مذاکره هم نیست. مثلاً آنچه که امروز جامعه ی ما را زجر می دهد، خرافه و جهل است. مذاکره اگر چه بنیادی است ولی مقطعی است و مقطع زمانی خاصی را به خود اختصاص می دهد. ولی اگر خرافه وبال گردن ما شود و جهل جامعه را گرفت، مردم را از مسیر خارج می کند.

نظرتان درباره ی ویژگی های هیئت مطلوب چیست؟

هیئت خوب (که این روز ها ما کم داریم)، نباید تحت تأثیر جناح ها و شرایطی که برایش ایجاد می کنند باشد. با یک نگاه خاص و عمیق به مباحث روز نگاه کند و ملعبه ی دست دیگران نشود.

در آخر بگویم متأسفانه مردم مقطعی و آن هم در ایام محرم به مسائل اهمیت می دهند. این موارد باید در طول سال باشد و زمان نشناسد و باید مردم را به سمت احیا و بلوغ ببریم و نه اینکه محرم تمام شد همه ی این ها را جمع کنیم. درخواست من از شما که به عنوان یک رسانه که می خواهید روشن گری کنید و رسالت خود را انجام دهید این است که در طول سال این قضایا را دنبال کنید.

ارسال نظر