کد خبر : 556

اهانت یک نیروی امنیتی سعودی به کعبه

اهانت یک نیروی امنیتی سعودی به کعبه

رفتار اهانت‌آمیز و اهمال‌کارانه یک نیروی امنیتی در حرم مکی شریف اعتراضات گسترده‌ای بخصوص در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی به راه انداخته است تا جایی که مقامات سعودی دستور تحقیق درباره آن را صادر کردند.

به گزارش بوشهر 24، روز سه‌شنبه تصویری از یک نیروی پلیس مسجدالحرام در کنار کعبه، در صفحات شبکه‌های اجتماعی در اینترنت منتشر شد که سبب برانگیخته شدن خشم مردمی شده است.

در این عکس، تصویر یک نیروی پلیس مسجدالحرام دیده می‌شود که مأمور نظم زائران به هنگام لمس سنگ مقدس «حجر الاسود» است اما به طرزی زننده‌ به دیوار خانه‌ای تکیه داده است که مسلمانان در همه جای جهان رو به آن نماز می‌خوانند و سالانه چند میلیون مسلمان از سراسر دنیا برای زیارت و بوسیدن آن به عربستان سفر می‌کنند.

این رفتار اهانت‌آمیز به جایی رسید که «مشعل بن عبدالله بن عبدالعزیز» امیر منطقه مکه با ابراز تأسف از آن، دستور داد درباره این مسئله تحقیقات صورت بگیرد.

پایگاه خبری «المواطن» عربستان با اعلام اینکه مشعل بن عبدالله خواستار تحقیق در این خصوص شده است، به نقل از وی افزود که باید اقدام اداری قاطعی در قبال این رفتار صورت بگیرد.

مشعل همچنین تاکید کرده است که این رفتار به هیچ وجه قابل توجیه نیست زیرا این مکان پاک نیازمند التزام به آداب مسلمانان و شرافت مکان است.

این رفتار اهانت‌آمیز در حالی اعتراض افکار عمومی را برانگیخته است که نیروهای پلیس و امنیتی مسجد الحرام حتی به ایستادن یا نشستن در برخی نقاط مسجدالحرام به بهانه اهانت به مکان مقدس بشدت معترض می‌شوند و حتی گاهی به نوع حرکت حجاج و عمره‌گذاران به هنگام طواف و برخورد با یکدیگر نیز به زائر پرخاش می‌کنند و علت رفتار خود را حفظ احترام خانه خدا اعلام می‌کنند.

پایگاه المواطن همچنین افزود که امیر منطقه مکه خواستار برگزاری کلاس‌های توجیهی بیشتر برای کارکنان در مسجدالحرام شد تا خدمات بهتری به حجاج و عمره‌گذاران ارائه کنند و نحوه رفتار و تماس با زائران را در کلاس‌های آموزشی، یاد بگیرند. 

ارسال نظر