کد خبر : 6235

نخستین همایش دانشجویی «مردم‌نگاری آیینهای عاشورایی»

نخستین همایش دانشجویی «مردم‌نگاری آیینهای عاشورایی»

نخستین همایش دانشجویی «مردم‌نگاری آیینهای عاشورایی»، به همت دانشجویان رشته ایرانشناسی بنیاد ایرانشناسی، همزمان با روز دانشجو، شانزدهم آذرماه جاری، برگزار خواهد شد.

به گزارش بوشهر 24، در این همایش پژوهشگرانِ حوزة آیینهای دینی و عاشورایی، دکتر عزیز مهدی، دربارة «آیینهای عاشورایی در هند» و استاد داوود فتحعلی بیگی، درخصوص تعزیه و تعزیه‌خوانی، به ارائه مقاله خواهند پرداخت. همچنین مقالاتی دربارة آیینها و مناسک عاشورایی در استان بوشهر، قلعه قورتان استان اصفهان و مناسک عاشورایی مرسوم در استان لرستان، از سوی دانشجویان بنیاد ایرانشناسی ارائه خواهد شد.

از دیگر برنامه‌های این همایش، پخش دو فیلم مستند با نامهای «اربعین» و «کاروان» و بازدید از نمایشگاه «نقاشی‌های آیینی و عاشورایی» بنیاد ایرانشناسی خواهد بود. نخستین همایش دانشجویی «مردم‌نگاری آیین‌های عاشورایی»  از ساعت 13 تا 17 روز یکشنبه شانزدهم آذرماه در محل بنیاد ایرانشناسی برگزار می‌شود.

خط با خون تو آغاز می‌شود/ آن زمان که تو ایستاده‌ای/ دین راه افتاد/ چون فرو افتاده‌ای/ حق برخاست/ تو شکستی/ و راستی راست شد/ و از روانه خون تو/ بنیان ستم سست شد/ ای قتیل/ بعد از تو خوبی سرخ است/ رد خونت/ راهی که راست به خانه خدا می‌رود/ ای باغ بینش/ ستم، دشمنی زیباتر از تو ندارد/ و مظلوم یاوری آشناتر از تو/ تو کلاس فشرده تاریخی ...

ارسال نظر