کد خبر : 6256

گفتگوی "بوشهر 24 " ، با انصاری نژاد از دوستان خلیل عمرانی

در مسائل مربوط به انقلاب با احدی تعارف نداشت/ در فتنه 88 موضع صریح داشت

در مسائل مربوط به انقلاب با احدی تعارف نداشت/ در فتنه 88 موضع صریح داشت

بوشهر 24: در بحث فتنه 88 هم موضع داشت. حتی من این خاطره از ایشان را فراموش نمی کنم که همیشه با صراحت می گفت کسانی که بعد از جریان فتنه 88 همچنان اصرار می کنند برحمایت از فتنه گران، اینها شاعر انقلاب نیستند

بوشهر 24: محمد حسین انصاری نژاد صاحب ده مجموعه شعر چاپ شده با مقدمه های بزرگانی چون محمد کاظم کاظمی و استاد گرمارودی است. وی در بسیاری از کنگره های شعر ملی و استانی نظیر گنگره های شعر پاسدار ، شعر انتظار ، شعر عاشورایی و اندیشه مطهر حضور داشته است.

از سوابق دیگر وی می توان به دبیر علمی کنگره شعر دفاع مقدس در بوشهر اشاره کرد، انصاری نژاد در رسانه و مطبوعات هم سابقه ای برای خود دست و پا کرده و معمولا در این عرصه در حوزه های سیاسی و اجتماعی قلم می زند.

وی از دوستان و آشنایان مرحوم عمرانی؛ شاعر انقلابی بوشهری بوده، با وی پیرامون ویژگی های شخصیتی مرحوم عمرانی و نقش وی در عرصه شعر انقلاب و هنر متعهد به گفتگو نشستیم؛ متن کامل این گفتگو را در ادامه می خوانید؛

 

لطفا از روند آشنایی خودتون با مرحوم عمرانی و نیز از ویژگی های شخصیتی ایشان بگویید؟

آشنایی من با ایشان به 17 یا 18 سالگیِ من برمی گردد آن زمانی که مرحوم عمرانی معاونت فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. در انجمن های های ادبی که آن موقع فعال تر بودند، در جایی مثل حوزه هنری در بوشهر  و در برخی اردوها که ایشان شرکت می کرد با ایشان آشنا شدم.

از ویژگی های شخصیتی ایشان، اینکه وی همیشه صاحبِ نظر و موضع بود، روحیه انقلابی و ارزشی داشت و در این موارد با احدی تعارف نداشت. شعرهای ایشان هم گواه این حرف است، اکثر اشعار ایشان متعهدانه و ارزش مدار بود. در حوادث مختلفی هم که پیش می آمد هیچ گاه بی تفاوت نبود و همیشه موضع داشت. نکته دیگر اینکه مرحوم عمرانی نسبت به پرورش و رشد فکری شاعران جوان خیلی اهتمام داشت.

 

 شعر ایشان چه ویژگی داشت، تو چه حوزه هایی شعر می سرود؟

اولین مجموعه شعری که از ایشان چاپ شد مجموعه غزل هایی بود تحت عنوان" مروارید فراموش" ، در شعر ایشان چند مولفه برجسته است در یک نگاه کلی، مولفه اول بحث دغدغه های دینی و ارزشی ایشان بود که روحیه مذهبی در همه اشعار ایشان وجود داشت.

مولفه دوم بومی گرایی بود، بطوری که اگر کسی از خارج از استان بوشهر،  شعر ایشان را بخواند متوجه می شود که وی شاعری از دیار دریاست و ریشه در شرجی و شروه و ساحل و بندر و ... دارد.

مولفه سوم صمیمیت زبانی شعر ایشان هست، صمیمیت و صداقتی که در شعر ایشان جاری و ساری است.

 

 مرحوم عمرانی در اشعار خود در پرداخت به انقلاب و فتنه 88 و اینگونه موارد، چگونه ورود داشتند؟

ایشان در همه حوادث و رخدادها، همیشه شاعری آگاه بود، وی شاعرِ آگاه را دیدبان می دانست، و اعتقاد داشت شاعر اصیل، حقیقی و شاعر انقلاب باید دیده بان ارزشهای انقلاب باشد، لذا در موارد مختلفی که پیش می آمد موضع گیری می کردند، در بحث فتنه 88 هم موضع داشت. حتی من این خاطره از ایشان را  فراموش نمی کنم که همیشه با صراحت می گفت کسانی که بعد از جریان فتنه 88 همچنان اصرار می کنند برحمایت از فتنه گران، اینها شاعر انقلاب نیستند، وقتی همه چیز شفاف شده و باز اصرار می کنند بر حمایت از فتنه اینها را نمی شود شاعر انقلاب دانست؛ خلاصه این که در این گونه مباحث خیلی موضع مند و بی تعارف بود.

در کتاب ایشان یک شعری است مربوط به سالهای اول انقلاب که این نشان می دهد از همان اول، همراه با انقلاب بوده است. وی برای شهید احمدی روشن، مقام معظم رهبری و ... نیز شعر سروده است. اشعار زلال و از دل برخاسته ای که صمیمیت سیالی دارند.

 

 آیا موردی سراغ دارید که ایشان به خاطر موضع گیری ها مورد بی مهری واقع شده باشند؟

بگذراید یک خاطره ای از حدود سالهای 73 یا 74 خدمتتون عرض کنم ، آن زمانی که مرحوم بوشهر بودند. یک روز به اتاق ایشان رفتیم، تا من رسیدم، با یک خرسندی گفت: به موقع اومدی، گفتم: چی شده، گفت: من دیشب یک شعری گفتم، که داشتم روی شعر کار می کردم، می خواهم برای اولین بار برای شما بخوانم، من گفتم: سراپا گوشم که بشنوم، من هنوز بعد از سالها شعری را که خواند در ذهن دارم، که ؛

از سرِ ما هرنفس تا سایه ای کم می کنند

بادها اسباب بی برگی فراهم می کنند

یا حسین این شبه مردان اهل میدان نیستند

عصر عباس تو را ظهر محرم می کنند

در واقع با این شعر که متعلق به سالهای پیش بود، می شود دغدغه های ارزشی و ولایتمداری و رسالت مداری ایشان را حس کرد، تا آنجایی که من اطلاع دارم بخاطر این که همیشه صریح و موضع مند بود، معمولا مورد بی مهری بعضی دوستان شاعر هم بود. نسبت به هر گونه موضوع انحرافی سریع واکنش نشان می داد. آدمی نبود که بخواهد از این مسائل به راحتی عبور بکند.

امام خمینی(ره) در پیام به هنرمندان، می فرمایند تنها هنری مورد قبول انقلاب است که کوبنده استکبار و اسلام التقاط و اسلام رفاه زد و اسلام آمریکایی باشد( به این مضمون) ، این وجه در شعر مرحوم عمرانی چقدر برجسته است؟

از این منظر بخواهیم به شعر مرحوم عمرانی نگاه کنیم، شعر ایشان را، یک هنر کاملا متعهد و مسئول و بیدار می بینیم. این بیداری در تمام آثار ایشان دیده می شود؛ هم در آثار و هم در سلوک شخصیتی وی.

ارسال نظر