کد خبر : 6300

در گفتگو با حبیب قاسمی مطرح شد؛

شعر خلیل مانند شخصیتش پاک و زلال بود/ عمرانی دلسوز ولایت و خدمت گذار مردم بود

شعر خلیل مانند شخصیتش پاک و زلال بود/ عمرانی دلسوز ولایت و خدمت گذار مردم بود

بوشهر 24: مرحوم عمرانی از شاعران انقلاب اسلامی بود، بطوریکه نگاه ویژه ایشان به انقلاب، ولایت و رهبری در اشعارش بسیار دیده می شود و از این اشعار مشخص است که یک شاعر آئینی و ولایی است.

بوشهر 24: این روزها در حال نزدیک شدن به سالروز درگذشت شاعر انقلابی و متعهد بوشهری، مرحوم خلیل عمرانی هستیم، به همین مناسبت گروه فرهنگی "بوشهر 24" به سراغ حبیب قاسمی یکی از دوستان آن مرحوم رفت و پیرامون شخصیت نقش خلیل عمرانی در شعر و ادبیات به گفتگو نشست.

حبیب قاسمی، دبیر ادبیات و زبان فارسی دبیرستان های شهر برازجان که نویسنده 12 جلد کتاب با موضوعات تاریخ و جغرافیای بوشهر و ادبیات می باشد. وی در حوزه ادبیات آئینی هم آثاری از قبیل چاوش نامه، نوحه های استان بوشهر و بزم بهشتیان که در رابطه با شهدای دشتستان می باشد، به چاپ رسانده است.

علاوه بر این ها وی از فعالین مطبوعاتی استان بوشهر می باشد، که قریب به 20 سال است که در این عرصه حضور فعال دارند. وی هم اکنون مدیر مسئول هفته نامه مردم جنوب می باشد.

در ادامه متن گفتگوی "بوشهر 24" با حبیب قاسمی آمده است؛

  قاسمی در ابتدای گفتگو ضمن اشاره به روند آشنایی خود با مرحوم عمرانی، گفت: آشنایی بنده با زنده یاد خلیل عمرانی به دوران تدریس بر می گردد. با توجه به این که هم رشته بودیم، در رشته ادبیات و زبان فارسی مدتی در خدمت ایشان بودیم و با ایشان آشنا شدیم. البته قبل از آن هم با هم آشنایی داشیم، ولی به صورت رو در رو نبود. در محیط تدریس و مدرسه در دیّر کنار ایشان بودیم و از محضر ایشان استفاده می کردیم.

وی در ادامه با تاکید بر شخصیت متعهد و اخلاق مدار عمرانی، افزود: مرحوم خلیل عمرانی انسانی بسیار پاک و شاعری دلسوز بود؛ دلسوز مردم، دلسوز انقلاب، دلسوز ولایت و رهبری و خدمت گذار جامعه و کشور. در رابطه با زندگی واقعاً زندگی پاک و بی آلایشی داشت، زندگی ایشان بسیار ساده بود.

قاسمی گفت: ایشان از شاعران انقلاب اسلامی بود بطوریکه نگاه ویژه ایشان به انقلاب، ولایت و رهبری در اشعارش بسیار دیده می شود و از این اشعار مشخص است که یک شاعر آئینی و ولایی است. بیشتر شعرهای ایشان در قالب غزل است. همانند زندگی ایشان، شعر های ایشان هم پاک و بی آلایش است در واقع شعر هایی است که همه ی مردم آن را می پسندند، در اشعارش از واژه های بسیار صمیمی و جذاب استفاده کرده است.

وی پیرامون مواضع سیاسی و انقلابی مرحوم عمرانی، گفت: ما در 21 آذر 91، در هفته نامه "مردم جنوب" ویژه نامه ای را چاپ کردیم که در آن اشعاری که پیرامون فتنه 88 سروده بودند، منتشر شد.

قاسمی در پایان گفت: علاوه بر این وی اشعار مختلفی با موضوع دفاع مقدس، آزادی خرمشهر، در رابطه با غدیر خم، حضرت رقیه، ابوذر غفاری و ... سروده است. به هر ترتیب ایشان هم در رابطه با امامان و ائمه معصومین(ع) شعر سروده اند و هم در رابطه با انقلاب، ولایت و رهبری شعرهای مختلفی تحویل جامعه داده اند.

ارسال نظر