کد خبر : 6514

داستان پرتناقض خانه مطبوعات و رسانه استان بوشهر

مظفری؛ معاون ارشاد: خانه مطبوعات قبلی به دلیل فعال نبودن مورد حمایت ارشاد نیست/ مسئول خانه مطبوعات سابق: انتخابات غیرقانونی است

مظفری؛ معاون ارشاد: خانه مطبوعات قبلی به دلیل فعال نبودن مورد حمایت ارشاد نیست/ مسئول خانه مطبوعات سابق: انتخابات غیرقانونی است

بوشهر 24: چندی پیش انتشار خبر برگزاری انتخابات خانه مطبوعات و رسانه استان بوشهر، واکنش های مختلفی را در رسانه های محلی در پی داشت. انتخاباتی که پیش از این قرار بود در تاریخ 31/6/93 برگزار بشود، اما با عدم استقبال اهالی مطبوعات و رسانه به موعد دیگری موکول شده بود، اینک برگزار شده است. انتخاباتی که واکنش های مختلفی را در پی داشت.

به گزارش بوشهر 24، چندی پیش انتشار خبر برگزاری انتخابات خانه مطبوعات و رسانه استان بوشهر، واکنش های مختلفی را در رسانه های محلی در پی داشت. انتخاباتی که پیش از این قرار بود در تاریخ  31/6/93 برگزار بشود، اما با عدم استقبال اهالی مطبوعات و رسانه به موعد دیگری موکول شده بود، اینک برگزار شده است. انتخاباتی که واکنش های مختلفی را در پی داشت.

پس از انتشار این خبر، برخی رسانه ها با استناد به وجود خانه مطبوعات در استان بوشهر، برگزاری انتخابات و تشکیل خانه مطبوعات جدید را غیرقانونی عنوان کردند.

در همین راستا خانم مظفری، سرپرست حوزه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر به خبرنگار "بوشهر 24" این چنین توضیح داد: «در بهمن ماه سال 87 با برگزاری انتخابات هیئت مدیره جدیدی به ریاست آقای علی نجفی انتخاب و تشکیل می‌شود. در سال 89 تغییرات اساسنامه ای فرستاده شده از طرف اداره ارشاد باید لحاظ می‌شد، باید مجمع عمومی جدید و هیئت مدیره جدید تشکیل می‌شد، باید لیست اعضا مشخص می‌شد که هیچکدام از این‌ها انجام نشده بود. در ضمن گزارش عملکرد و فعالیتی نیز به ثبت نرسیده بود. بر همین اساس اداره ارشاد اعلام کردند که ما خانه مطبوعاتی را که فراگیر باشد به رسمیت می‌شناسیم. چنانچه خانه مطبوعاتی تشکیل شده باشد ولی اساسنامه آن اصلاح نشده باشد و انتخاباتی صورت نگرفته باشد باید طوری عمل شود که انگار در استان خانه مطبوعاتی تشکیل نشده است.»

علی نجفی در گفتگو با "بوشهر 24" در واکنش به این سوال که آیا خانه مطبوعات این مشکلات را داشته است یا نه اینگونه پاسخ داد: « لیست اعضای اصلی و علی البدل و مکاتباتی که وجود داشته و مدارکِ ثبتِ خانه مطبوعات قبلی در اداره ثبت اسناد همه در اداره فرهنگ و ارشاد بوشهر موجود است»

به گزارش "بوشهر 24"، طبق صحبت های مظفری می توان این گونه استدلال کرد که اگر خانه مطبوعات تغییرات اساس نامه ای ایجاد نکند، می توان فرض کرد که وجود ندارد و لذا می توان خانه مطبوعات جدیدی را ایجاد کرد. « چنانچه خانه مطبوعاتی تشکیل شده باشد ولی اساسنامه آن اصلاح نشده باشد و انتخاباتی صورت نگرفته باشد باید طوری عمل شود که انگار در استان خانه مطبوعاتی تشکیل نشده است.»

مظفری در پاسخ به سوال خبرنگار  "بوشهر 24" مبنی بر اینکه، درسال 87 خانه مطبوعات و جراید تشکیل شد و یکی در سال 90 خانه مطبوعات محلی استان بوشهر با رأی دادگاه منحل می‌شود آیا این خانه مطبوعات جدید ربطی به دو مورد قبلی دارد یا نه؟ 

پاسخ داد : «این‌ها تشکل‌های صنفی هستند که در زمینه مطبوعات تشکیل می‌شوند. ممکن است که چندین تشکل دیگر نیز تشکیل شود ولی اداره ارشاد آن‌هایی را به رسمیت می‌شناسد که اساسنامه خود را تغییر داده و به ثبت رسانده و فعال باشند که فعالیت آن‌ها نیز بر اساس شاخص‌هایی مانند شفافیت مشروعیت، فراگیری، نوع فعالیت‌ها و میزان خدمات آن‌ها به اعضا ارزیابی می‌شوند.»

اما نجفی با ارائه یک نامه که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اداره های کل ارشاد استانها در سراسر کشور ارسال شده است، گفت: «در این نامه صراحتا آمده است، در استانهایی که دارای خانه مطبوعات ثبت شده هستند، بایستی فقط اصلاحات اساس نامه ای انجام بگیرد و نیازی به تشکیل خانه مطبوعات دیگری نیست»

وقتی خبرنگار "بوشهر 24 " در گفتگو با مظفری به این مسئله اشاره کرد و گفت که نباید خانه مطبوعات جدید تشکیل می شده و بایستی از همان هیئت مدیره سابق برای شروع مجدد استفاده می شده است.

مظفری این گونه پاسخ داد: «خانه مطبوعات موظف است اساسنامه خود را بر اساس اساسنامه ارسالی از طرف اداره ارشاد تغییر و ثبت کند. این‌ها هنوز طبق اساسنامه سال 87   عمل می‌کنند در صورتی که بعد از این تاریخ چندین بار اساسنامه تغییر کرده و این تغیرات را لحاظ نکرده‌اند. در ضمن براساس شاخص‌هایی مثل شفافیت که شفافیت یعنی اینکه آقای نجفی باید لیست تمام اعضای خود را با تمام مشخصات بر روی سایت قرار بدهند. تشکل باید فراگیر باشد یعنی تمام نشریات بیایند و در این تشکل حضور پیدا کنند و باید نوع فعالیت‌ها و خدماتی که به اعضا داده شده است و عملکردی که داشته‌اند بر روی سایت قرار گیرد. باز هم عرض می‌کنم ما با هیچ تشکلی قهر نیستیم.»

در ادامه گفتگوی خبرنگار  "بوشهر 24" با مظفری موارد ذیل مطرح شد؛

بوشهر 24: طبق قانون همه مواردی که شما بیان کردید نمی‌تواند مجوزی بر تعطیلی این تشکل باشد، درست است؟

مظفری: ما طبق قانون تعطیل نکردیم.

بوشهر 24: یعنی این تشکل به ریاست آقای نجفی می‌تواند فعالیت کند؟

مظفری: ایشان اگر فعال هستند بفرمایند اگر نیستند هم باز بفرمایند. من عرض کردم یکی از شاخص‌های فعالیت یک تشکل لیست اعضای آن تشکل به صورت مستند می‌باشد. مثلاً اگر من گفتم یک شخصی یکی از اعضای خانه مطبوعات است باید این شخص  با تمام مدارک -کپی شناسنامه، کارت ملی، کپی مدرک تحصیلی، لیست بیمه و عضو کدام رسانه است- باید ثبت شود.

بوشهر 24: پس الان خانه مطبوعاتی که آقای نجفی مسئولش هست می تواند فعالیت کند؟

مظفری: ایشان لیست اعضای خود را ارائه بدهد، من الان نمی تونم در مورد آن اظهار نظر کنم. باز هم می گویم

تشکل صنفی که شاخص‌های بالا را داشته باشد می‌تواند فعالیت داشته باشد اما خانه مطبوعاتی را وزارت ارشاد مورد حمایت قرار می‌دهد و به آن یارانه پرداخت می‌کند که شاخص های نام برده را داشته باشد و دوما اصلاح اساسنامه را انجام داده باشد. من نمی‌توانم بر اساس اساسنامه ای که در سال 87 تشکیل شده مدعیِ فعالیت باشم چون که اساسنامه چندین بار تغییر پیدا کرده است و باید لحاظ شود در اساسنامه و ثبت شود.

بوشهر 24: پس در حال  حاضر دو خانه مطبوعات داریم، یکی خانه مطبوعاتی که جدیدا تشکیل شده و یکی هم که سال 87 تشکیل شده و شما می فرمایید که فعالیت ندارد و عملکردش شفافیت ندارد و ...؟

مظفری: بله، الان آقای نجفی عملکردش را بر روی سایت بگذارد، و لیست اعضایش را با مستندات ارائه بدهد. که مشخص بشود ایشان فعال هستند.

بوشهر 24: خانه مطبوعاتی که در سال 87 تشکیل می‌شود زیر نظر اداره ارشاد تشکیل شده است؟

مظفری: با فراخوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مجمع عمومی برای انتخاب هیئت مؤسس تشکیل می‌شود و اعضای هیئت مؤسس به تعداد هفت نفر و با اکثریت ارا انتخاب می‌شوند. نماینده هیئت مؤسس موظف است که با نظارت اداره نسبت به انجام تشریفات قانونی ثبت خانه مطبوعات، عضو گیری-شرایط اعضا در اساسنامه نوشته شده است- و برگزاری مجمع عمومی برای انتخابات هیئت مدیره بر اساس اساسنامه ابلاغیه از سوی وازارت است ثبت کند. وقتی که هیئت مدیره تشکیل شد به عنوان یک تشکل صنفی مستقل شروع به کار می‌کند و اداره فرهنگ بر روی کار آن‌ها نظارت می‌کند. لیست اعضا را مورد بررسی قرار داده تا اگر شخصی شرایط حضور در تشکل را ندارد از تشکل کنار گذاشته شود. از اینجا به بعد نقش اداره فرهنگ یک نقش حمایتی است که بتواند برای برپا بودن تشکل به آن بودجه ای را اختصاص دهد و یک تعامل دو طرفه با تشکل صنفی تشکیل شده داشته باشد. مثلاً برگزاری کلاس و یا دعوت از اساتید و جاری کردن بودجه از طرف وزارت به تشکل از مجموعه اقدامات اداره در قبال تشکل مورد نظر است.

بوشهر 24: اگر این تشکیل شد و باید طبق قانون اساس نامه را عوض می کرد، اما این کار را نکرد و همه این مشکلاتی که شما اشاره کردید هم داشت، آیا این خانه مطبوعات با این وضعیت از وجاهت قانونی برخوردار است؟

مظفری: این خانه مطبوعات از نظر ارشاد به رسمیت شناخته نمی شود،

بوشهر 24: یعنی طبق قانون به رسمیت شناخته نمی شود؟

مظفری: یعنی وزارت ارشاد دیگه از او حمایت نمی کند، و او را حامی مطبوعات و روزنامه نگاران نمی داند

بوشهر 24: این طبق قانون هست؟

مظفری: بله، از وزارت ارشاد به ما اعلام کردند که در صورتی خانه مطبوعات فعالیتش طبق این شاخص ها باشد، این خانه مطبوعات از حمایت ما برخوردار می شود.

بوشهر 24: اما من فکر می کنم طبق یکی از بندهای قانون، این خانه مطبوعاتی که اساس نامه را تغییر نداده از وجاهت قانونی همچنان برخوردار است و در صورت رعایت شاخص ها می تواند به کار خود ادامه بدهد؟

مظفری: ما هم نگفتیم خانه مطبوعات قبلی.... ببینید صحبتهای شما ضد و نقیض هست. این خانه یا فعال هست یا فعال نیست، اگر فعال نیس، شفافیت ندارد، عملکرد ندارد، عضو ندارد، اگر این شرایط را نداره پس شما چطور می فرمایید که در حال فعالییت است؟

بوشهر 24: من نگفتم در حال فعالیت است، من گفتم اگر قصد فعالیت داشته باشد

مظفری: اگر شما منظورتون یک ماکِت و یک اسم از این خانه هست که مثلا وجود داشته باشد، بله هستش و باشد. اما اگر بحث از فعالیت دارید، همین موردهایی است که گفتم.

بوشهر 24: پس ارشاد می بیند که این خانه مطبوعات از سال 87 تاکنون کار خودش را انجام نمی دهد و تبدیل به یک ماکت شده است، اگر و اگر و اگر کارش را طبق قانون انجام بدهد، می تواند فعالیت کند؟ من سوالم این بود/ یعنی اداره ارشاد موظف است که حمایت کند، درسته؟

مظفری: ما طبق قانون باید حمایت کنیم و ارشاد آن خانه مطبوعاتی را به رسمیت می شناسد که اساس نامه اش را بر اساسِ اساس نامه جدید تغییر داده باشد.

بوشهر 24: قصد اداره ارشاد تشکیل این تشکل صنفی برای پیگیری اهداف نامبرده بالا است. آیا اداره ارشاد برای شروع کار از آقای نجفی درخواستی مبنی بر شروع دوباره کار داشته است یا خیر؟

مظفری: اداره ارشاد طی یک نامه به آقای نجفی از ایشان درخواست کردند به ارائه لیست اعضا، مستندات و عملکرد خانه مطبوعات و جراید اما پاسخی از طرف ایشان دریافت نشد. وقتی لیستی و مستنداتی به ما ارائه نشده است ما چگونه متوجه فعالیت این تشکل شویم. به همین علت خانه مطبوعات جدید، هیئت مؤسس و هیئت مدیره جدید را تشکیل دادیم و به همین علت ما دوباره خانه مطبوعات جدید را تشکیل دادیم.

 

به گزارش بوشهر 24، پس از جویا شدن ماجرای نامه اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی بوشهر به نجفی، وی پاسخ داد: «در این نامه اشاره نشده بود که علی نجفی رئیس خانه مطبوعات و جراید استان بوشهر است و لذا چون ما می دونستیم کار سیاسی است و صنفی نیست، حاضر نشدیم.»

نجفی با اشاره به نامه ای که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اداره های کل ارشاد استانها در سراسر کشور ارسال شده است، گفت: «در این نامه صراحتا گفته شده است که اداره ارشاد حق مهندسی انتخابات را ندارد.»

وی در ادامه گفت: «اداره ثبت اسناد از ثبت خانه مطبوعات جدیدِ تشکیل شده به دلیل غیر قانونی بودن امتناع ورزیده است.»

وی در پایان ضمن اشاره به محفوظ دانستن حق پیگیری این مسئله از طریق مرجع قضایی و قانونی، افزود: «در حال پیگری این مسئله هستیم.»

به گزارش بوشهر 24، اما مسئله به این جا ختم نشد، سایت سپاس در گفتگو با «نیسنی» یکی از پیشکسوتان عرصه مطبوعات و رسانه که در انتخابات فوق حاضر بوده است از قول وی نوشت: «روند انتخابات خانه مطبوعات که چند روز پیش برگزار شد به دلیل این که برخی از اصحاب رسانه استان در آن حضور نداشتند، از نظر ما مطلوب به نظر نمی رسد.

این پیشکسوت رسانه استان بوشهر افزود: تشکیل خانه مطبوعات جدید در حالی است که در گذشته تشکلی با این نام در استان مشغول به فعالیت بوده و توانسته است آن را به ثبت قانونی برساند. این موضوع می تواند برای ثبت خانه مطبوعات جدید مانعی بزرگ ایجاد کند.

وی افزود: خانه مطبوعات قبلی مدت ها است که تمدید نشده است و این امر امکام ثبت برای خانه مطبوعات جدید را رقم می زند. لازم به ذکر است افرادی که در این انتخابات رای آورده اند هم از طیف اصولگرا و هم اصلاح طلب هستند.»

گفتنی است سپاس در متنی به نقل از آنچه منبع آگاه عنوان شده، نوشت: « در انتخاباتی که چند روز پیش برگزار شد هیچ کدام از صاحبان فعال رسانه های مطرح استانی حضور نداشتند و برخی از افرادی که در این انتخابات از آنان اسم برده شده است هیچ اطلاعی از این جلسه نداشته اند.

وی افزود: بخشی از این افراد به دلیل این که می خواستند تنشی ایجاد نشود از انصراف در این تشکل خوداری کردند و اگر این افراد حضور پیدا نمی کردند این تشکل رسانه ای شکل نمی گرفت.

این منبع آگاه که نخواست نامش مطرح شود گفت: با پیگیری که از طرف یکی از کسانی که اطلاع کامل در خصوص ثبت این تشکل داشت صورت دادم، اداره ثبت اسناد به دلیل این که خانه مطبوعات در گذشته به ثبت رسیده است مجوز ثبت تشکل جدیدی با این نام را صادر نمی کند.

وی تاکید کرد: در صورتی خانه مطبوعات جدید ثبت خواهد شد که خانه مطبوعات سابق منحل شود و در غیر این صورت طبق قانون، خانه مطبوعات قبلی به قوت خود باقی است و این خانه مطبوعات جدید غیر قانونی محسوب می شود.»

با این همه حرفهای ضد و نقیض، باید دید سرانجام خانه مطبوعات به کجا می رسد.

ارسال نظر