کد خبر : 6783

مدیر کل ارشاد کدام سو ایستاده؛ در سنگر دفاع از فرهنگ است یا ...؟!

سنگ بر دست یا سپر در پیش؟

سنگ بر دست یا سپر در پیش؟

بوشهر 24: خانم مدیر کل! حتما می دانید منظور از « آنچه بدان متعهد هستید » چیست؟ منظور قانون اساسی جمهوری اسلامی و مبانی انقلاب اسلامی است. قطعا اگر شما مدیر کل اداره ارشاد بوشهر و یکی از مسئولان جمهوری اسلامی هستید، بایستی نسبتِ خود را با جمهوری اسلامی و مبانی حاکم بر آن در برنامه ها و طرح هایتان مشخص کنید.

بوشهر 24 - گروه فرهنگی/ مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر در مراسم معارفه رئیس جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دیلم، سخنانی ایراد کرده اند که قابل تأمل به نظر می رسد.

ایشان در سخنان خود سعی کرده اند با یادآوری برخی مسائل رخ داده در گذشته، نظیر لغو برخی کنسرت ها، این اعمال را مخِّل و مانعِ برنامه های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر برای ایستادن جلو تهام فرهنگی دانسته اند. « چگونه می توان جلوی تهاجم فرهنگی ایستاد وقتی که برای برگزاری یک برنامه با وجود شورای تامین، نیروی انتظامی، فرهنگ و ارشاد و حضور خود مردم ، مانع تراشی می کنند و بعد انتظار دارند نسل جوان سر از صد جای ضد فرهنگی دیگر در نیاورد »

 البته ایشان در همان جلسه از دغدغه هایش جهت « توسعه فرهنگ » نیز یاد کرده و از برخی رسانه ها خواسته اند با حاشیه سازی بر سر راه توسعه فرهنگی مانع تراشی نکنند.« از رسانه ها، هنرمندان و فرهنگیان می خواهم که فرهنگ و هنر را که در واقع اصل کار خودتان است مورد توجه قرار دهید. با وجود تلاش صادقانه شما ، چرا باید کار فرهنگی این همه حاشیه داشته باشد. به جای حاشیه سازی، صادقانه به روند توسعه آن کمک کنید.»

پیرامون سخنان مبهم، کلی، کنایه آمیز و بعضا بی معنی مدیر کل محترم اداره ارشاد حرفهایی هست، بشنوید. ( بخوانید)

_  ایشان با فراغ بال از کلمه « توسعه» بدون توجه به معنایی که از آن التفات می شود، استفاده کرده اند. در این وجیزه به دنبال واژه شناسی «توسعه» و تعیین ارتباط کلمه «توسعه» و فرهنگ و هنر استان بوشهر نیستیم.  به اجمال می توان گفت؛ بایستی معنای « توسعه فرهنگی » را با توجه به این جمله از خانم ماحوزی در این جلسه فهم کرد : « در کار فرهنگی، برنامه و اقتصاد و امکانات اضلاعی هستند که توسعه فرهنگ را شتاب می بخشند و هر کدام از اینها که نباشد توسعه فرهنگی ناکام می ماند.»

با این جمله ای که خانم ماحوزی ایراد کرده اند، معنای توسعه فرهنگی چیزی جز این تعریفی که شهید آوینی ارائه می دهد، نیست؛ « منظور از «توسعه» در جهان امروز، صرفاً توسعه‌ی اقتصادی با معیارها و موازینی خاص است و اگر گاهی سخن از «توسعه‌ی فرهنگی» هم به میان بیاید مقصود آن فرهنگی است که در خدمت «توسعه‌ی اقتصادی» قرار دارد. چنان‌که وقتی سخن از آموزش نیز گفته می‌شود هرگز آن آموزش عام که ما از این کلمه ادراک می‌کنیم مورد نظر نیست بلکه منظور آموزش متد و ابزار توسعه (در همان وجه خاص) است نه چیز دیگر»

با این تفاسیر آیا مدیر ارشاد به دنبال تعریفی بر مبنای سرمایه داری و لیبرالیسم از فرهنگ است که « توسعه فرهنگی » را غایت برنامه ریزی های خود می داند؟

نکته اینجاست که ایشان سیاست های خود در اداره ارشاد بوشهر را در جهت ایجاد « توسعه فرهنگی » دانسته و برخی انتقادات رسانه و اهالی هنر و فرهنگ را حاشیه سازی بر سر اجرای این برنامه ها و در واقع مخل آن دانسته اند. اما این سیاست ها چه بوده و انتقادات کدام است؟

بهتر است خانم ماحوزی به برنامه های خود و مبانی طرح ریزی و عملیاتی کردن آنها اشاره کرده و توضیح بدهند از زمان نشستن بر صندلی مدیریت اداره ارشاد بوشهر برنامه های ایشان چه نسبتی با آنچه بدان متعهد هستند، دارد؟

خانم مدیر کل! حتما می دانید منظور از « آنچه بدان متعهد هستید » چیست؟

منظور قانون اساسی جمهوری اسلامی و مبانی انقلاب اسلامی است. قطعا اگر شما مدیر کل اداره ارشاد بوشهر و یکی از مسئولان جمهوری اسلامی هستید، بایستی نسبتِ خود را با جمهوری اسلامی و مبانی حاکم بر آن در برنامه ها و طرح هایتان مشخص کنید. _ نه تنها شما که همه مجموعه تحت امرتان و البته همه مسئولان استان باید این نسبت را مشخص کنند_

لطفا ارتباط برگزاری متعدد کنسرت‌های موسیقی و حوادث فاجعه باری نظیر «روز بوشهر» را با مبانی انقلاب اسلامی و قانون اساسی توضیح بدهید؟

شنیده ایم و خوانده ایم که برگزاری کنسرت را در راستای ایجاد شادی و نشاط در جامعه دانسته اید. براستی این ایده شاذ، برگرفته از کدام مبانی است؟ لطفا توضیح بدهید ایجاد نشاط به قیمت ایجاد شرایط اختلاط دختر و پسر، رقص و مسائلی نظیر آن را چطور و با کدام چُرتکه حساب و کتاب می کنید؟

از کدام فرهنگ و کدام مبانی چنین معنایی را از نشاط نتیجه گرفته اید؟ البته با توجه به تعریف اولیه از « توسعه فرهنگی » و نسبت آن با سرمایه داری و فرهنگ غربی این معنا چندان غریب نمی نماید.

 آیا صرف این که این مراسمات دارای مجوز بوده اند و همه دستگاه ها در جریان برگزاری آن بوده اند، دلیلی بر صحّت اجرای آنهاست؟ آیا صحّت یا عدم صحّت اجرای برنامه ای منوط به داشتن مجوز یا نداشتن آن است؟

از کنسرت و حواشی آن بگذریم ...

بفرمایید در هفته کتاب که چندی پیش با حضور پرشور مسئولان و مدیران و نه مردم! برگزار شد، چه برنامه و طرحی در جهت اُنس بیشتر مردم با کتاب و کتاب خوانی داشته و اجرا کرده اید؟

این یکی را کناری بگذارید و به این پاسخ بدهید، ماه محرم و صفر و اربعین و پیاده روی عظیم آن و حضور عجیب و غریب و پرشور مردم بوشهر علی الخصوص مردم چغادک را شاهد بودیم؛ نسبت اداره فرهنگ و ارشاد بوشهر با این پیاده روی و حضور مردم بوشهر در آن چه بود؟

شاید این مسائل در جهت « توسعه فرهنگی » که مدنظر دارید نیست؟ اگر هست پس چرا ردّی از شما در آنها نیست؟

پیشنهاد می شود اگر این مواردی را که بدان اشاره شد، حاشیه سازی نمی دانید، لطفا پاسخی درخور بدهید....

 

_ اما مسئله تهاجم فرهنگی.

ایشان از نگرانی خود نسبت به حضور جوانان در جاهای ضد فرهنگی نیز داد سخن داده و با این حرف، از دغدغه هایش نسبت به تهاجم فرهنگی پرده برداری کرده است. البته ایشان در این بخش از صحبت خود، خواسته است که کسی مخالف برگزاری کنسرت نباشد تا جوانان خدای نکرده به جاهای ضد فرهنگی نروند و در کنسرت های مد نظر اداره ارشاد شرکت کنند.

نیازی به بررسی این تحلیل عجیب و غریب مدیر محترم اداره ارشاد نیست، اینکه ایشان می فرمایند بگذارید جوانان ما در کنسرت ها که خود مصداق بارز تهاجم فرهنگی هستند، شرکت کنند تا در جاهای ضدفرهنگی دیگر نروند، اوج استیصال ایشان را در توجیه ضرورت برگزاری مراسماتی نظیر کنسرت نشان می دهد.

اما مسئله جای دیگر است، خانم مدیر کل! براستی « تهاجم فرهنگی » از نظر شما چیست؟ در واقع اگر بخواهیم از شما به عنوان یک کارشناس فرهنگی سوال بکنیم، تعریف شما از « تهاجم فرهنگی » و مصادیق آن در جامعه امروز بوشهر چیست؟

قطعا مدیران فرهنگی برای خود این مسئله را روشن کرده اند، اگر برای شما نیز روشن است، لطفا از برنامه ها و طرح هایتان جهت مبارزه با تهاجم فرهنگی بگویید.

مقام معظم رهبری می فرمایند: « خب در مقابل اینها ( تهاجم فرهنگی) باید چه‌کار کرد؟ در مقابل اینها دو چیز لازم است: یکی کار، یکی ابتکار؛ این دو کار و این دو نقطه‌ی مهم را باید در نظر [داشت]؛ باید کار کنیم، کار هم باید کار ابتکاری باشد. البته در این مورد مسئولیت صداوسیما خیلی سنگین است، مسئولیت وزارت ارشاد خیلی سنگین است.»

از کارها و ابتکارت خود در عرصه مقابله با تهاجم فرهنگی بگویید.

حرف بسیار است و حوصله ها اندک...

خانم مدیر کل در جلسه معارفه رئیس جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دیلم، اعتدال و دوری از افراط و تفریط را عامل حرکت رو به جلو دانسته اند. شعاری زیبا، اما به شدت نامفهوم، خانم مدیر کل اگر این سوال را نیز حاشیه سازی نمی دانید، بفرمایید کنسرت های فجیع روز بوشهر افراط بودند یا تفریط یا اعتدال؟

خواب آلودگی در هفته کتاب و ماه محرم و صفر بخاطر افراط هست یا تفریط و یا اعتدال؟

اگر صلاح می دانید، معنای « توسعه فرهنگی » و ارتباط آن با مبانی انقلاب اسلامی را نیز توضیح بدهید.

راستی 9 دی پیش است، آیا فکری، طرحی، برنامه ای برای آن دارید؟ یا این هم در راستای « توسعه فرهنگی» نیست؟

و در آخر لطفا نسبتِ برنامه ها و طرح های خود را با عبارات ذیل که از جلسه دیدار شواری عالی انقلاب فرهنگی با مقام معظم رهبری استخراج شده است، روشن بفرمایید؛

سبک زندگی، افزایش جمعیت، تمدن نوین اسلامی، رصد پدیده های فرهنگی، هدایت فرهنگی جامعه، فرهنگ عمومی، تقویت زبان فارسی و ....

ارسال نظر