کد خبر : 7751

روحانی در جمع نخبگان بوشهر چه گفت؟

روحانی در جمع نخبگان بوشهر چه گفت؟

بوشهر24: رئیس جمهور گفت: نباید اجازه دهیم دشمنان ما را به مسائل بیخود مشغول کنند، اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم باید تحریم‌ها را بشکنیم.

بوشهر24: رئیس جمهور گفت: نباید اجازه دهیم دشمنان ما را به مسائل بیخود مشغول کنند، اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم باید تحریم‌ها را بشکنیم.
به گزارش "بوشهر24"، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امشب در جمع علما، نخبگان و ایثارگران استان بوشهر اظهار کرد: عزت، عظمت، استقلال و افتخار خود را مدیون ایثارگران هستیم، چراکه از پیروزی انقلاب تا امروز برای ایستادگی و مقاومت در برابر آنهایی که چشم طمع به این سرزمین دوخته‌اند، مقاومت کرده‌اند.

وی بیان کرد: بوشهر از دیرباز سرزمین مبارزه با استعمارگران بوده است، از شهید رئیسعلی دلواری گرفته تا شهید مهدوی و کسانی که در راه دفاع از سرزمین تلاش کردند همه در مقابل استعمارگران ایستاده‌اند.

رئیس جمهور با اشاره به نقش بوشهر در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: مردم بوشهر در دوران دفاع مقدس از صادرات نفتی که آن روز به آن نیاز داشتیم دفاع کردند، گرچه امروز هم از طلای سیاه بی‌نیاز نشدیم و باید برای استفاده بهتر از آن برنامه‌ریزی کرد.

روحانی گفت: برای دفاع از خارگ در دوران دفاع مقدس مشکلات فراوانی داشتیم و کشتی‌های نفتکش را اسکورت می‌کردیم تا از خارگ و تنگه هرمز عبور کنند.

وی با بیان اینکه نباید دلاوری مردم استان بوشهر در دفاع مقدس را فراموش کرد، گفت: بوشهر موجب شد تا بتوانیم بهتر در برابر تجاوز هواپیماهای دشمن در زمانی که کسی حاضر نبود یک سلاح سبک به ما بدهد و با مشکلات زیادی مواجه بودیم، ایستادگی کنیم.

روحانی با اشاره به رشادت‌های شهیدان بابایی، ستاری و یاسینی در بوشهر اظهار داشت: ساعت‌ها و روزها فکر کردیم چه کنیم تا زمان عکس‌العمل در مقابل دشمن را کاهش بدهیم تا اینکه با استفاده از پایگاه هوایی بوشهر توانستیم این کار را 15 دقیقه کاهش دهیم که در نوع خود کار بزرگی بود.

وی با بیان اینکه دلاوری‌های این سرزمین از یاد ما نمی‌رود، گفت: در حالی که برای انتقال هواپیماهای F4 از اصفهان به بوشهر و انتقال به خارگ تلاش‌های صورت می‌گرفت، گفته می‌شد آب و هوای بوشهر برای این هواپیماها خوب نیست اما بر عکس این موضوع اتفاق افتاد و آب و هوای بوشهر برای هواپیماها خوب بود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس کارهای عظیمی صورت گرفت، چراکه ایثار و نخبگی با هم یکی می‌شد و اگر ایثار و نخبه بودن توام شود حماسه‌های زیادی برای کشور ایجاد می‌شود.

روحانی تاکید کرد: در دوران دفاع مقدس نخبگی و ایثار توانست ما را در برابر توطئه‌های جهانی پیروز کند، در آن دوران ما با جوانان ایثارگر، رزمندگان و ملت متحد تنها بودیم، ما بودیم و امام امت و وقتی یک ملت دست به دست هم می‌دهد نخبگی، تفکر، علم و دانش با امتیاز کنار هم قرار می‌گیرد و یک ملت و امت در برابر دشمن جهانی پیروز می‌شود.

وی تصریح کرد: رزمندگان در دفاع مقدس افتخار بزرگی آفریدند و آن روز موفق و یکصدا شدیم و این جناح و آن جناح نگفتیم، شیعه و سنی نکردیم، گفتیم یک ملت، یک فرمان رهبری و دست به دست هم دادیم و توانستیم در برابر دنیایی از دشمن پیروز شویم اما خدا همه جا ما را یاری و پیروز کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز به نخبگی و ایثار نیاز داریم، خاطرنشان کرد: نیاز داریم که روحانیت، دانشگاهیان، کارگزاران، کارآفرینان همه دست به دست هم دهیم؛ چرا امروز باید از مشکلات در عرصه زندگی و فرهنگ این استان با این همه استعداد و ظرفیت و با تاریخ درخشان و ایستادگی تاریخی حرف بزنیم البته این مشکلات در تمام استان‌ها وجود دارد و بوشهر هم با این گرفتاری‌ها همنوا شده است.

روحانی با بیان اینکه همه استعدادهای بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم، اضافه کرد: در شرایطی که وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی تغییر کرده باید با علم و دانش از منابعی که استفاده نکردیم استفاده کنیم و ارزش افزوده را بالا ببریم.

وی افزود: بوشهر می‌تواند متحول شود زیرا استانی مرزی، ساحلی و بندری است و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد، نخبگی معنی‌اش این است که نخبگان استان بنشینند با مسئولان اجرایی، دانشگاهیان و علما برای توسعه استان فکر کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: با تکیه بر نفت نمی‌توان کشور را اداره کرد، نمی‌توانیم به یک منبع متکی باشیم باید منابع ما گسترده باشد، نمی‌توانیم مشکلات کشور را تنهایی حل کنیم باید متحد باشیم و همسایگان را به خود جلب کنیم، می‌توان صحنه جهانی را گام به گام عوض کرد اما نه با شعار بلکه با فکر، شعور و برنامه‌ریزی و باید یارگیری کنیم، باید فرصت‌ها و اولویت‌ها را مد نظر قرار دهیم و یک جا باید تدبیر کرد و جای دیگر باید خون داد.

روحانی گفت: پیغمبری که در بدر، احد، خیبر می‌ایستد، در صلح حدیبیه صلح می‌کند اما برخی مسلمانان از این صلح عصبانی و ناراحت می‌شوند ولی پیغمبر تحمل کرد، اگر رسول خدا (ص) بخواهد پیامش را به دنیا ابلاغ کند یک جا نیاز به گذشت و یا صلح دارد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: استفاده از موقعیت و تدبیر یعنی به فکر آینده بودن، باید از خیلی چیزها بگذریم باید با هم متحد و برادر باشیم، رقابت اشکالی ندارد اما یادمان باشد همه در یک کشور هستیم و منافع بلندمدت‌مان یکی است و ما باید ادامه دهنده راه امام (ره) باشیم.

وی تاکید کرد: یادمان باشد برای کشور خیلی فداکاری شده و نمی‌توانیم منافع خود را از یاد ببریم، نباید به خاطر مسائل جزئی امکانات و وقتمان را هدر دهیم، چراکه در این صورت نمی‌توانیم پیشرفت کنیم.

روحانی اضافه کرد: دنیای امروز دنیای رقابت است، ما تنها نیستیم و در یک میدان دو قرار داریم و در حال حرکت باید برنده شویم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم دشمنان، ما را به مسائل بی‌خود مشغول کنند، اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم، باید تحریم را بشکنیم باید دستاوردها، استقلال و حیثیت را حفظ کنیم و بدانید افرادی که در مذاکرات حضور دارند منافع ملی را درک می‌کنند و به چارچوب استقلال کشور احترام می‌گذارند.

وی افزود: اینقدر ایرادهای بی‌خودی مطرح نکنیم و در حرف زدن بحثی نکنیم که بگوییم فقط ما بلدیم و کسی بلد نیست، اگر می‌خواهیم در سیاست خارجی موفق شویم به حمایت رهبری، علما و ایثارگران نیاز داریم.

روحانی گفت: مخالف نقد و انتقاد نیستیم، نقد محترمانه ایراد ندارد اما راه‌حل بهتر هم بدهیم، شرایط ما خاص است و به آینده امیدوار هستیم، از مشکلات با همفکری و وحدت عبور می‌کنیم، نفت گران و ارزان می‌شود اما نباید در برابر مشکلات تسلیم شویم.

رئیس جمهور تاکید کرد: در صحنه سیاست داخلی و خارجی باید همه را به آینده امیدوار کنیم و هم تدبیر داشته باشیم و هم از امکانات استفاده و بهره‌برداری کافی داشته باشیم.

روحانی افزود: در مورد استان بوشهر آنچه از دست ما بر می‌آمد برنامه‌ریزی کرده و به اطلاع مردم خواهیم رساند، البته طبیعی است مشکلاتی هم باشد، خیلی دوست داشتیم در این سفر موضوع راه‌آهن بوشهر را حل کنیم اما شرایط و برنامه‌ریزی به گونه‌ای نیست که امروز قول بدهیم، هر چند به فکر آینده هستیم، چراکه اگر راه‌آهن تهران به شیراز بخواهد به صرفه باشد باید به بوشهر متصل شود.

وی گفت: ریل زمانی سودآور است که بندر وصل شود اما آنچه که می‌توانستیم در حوزه استان بوشهر در سال‌های پیش رو قول بدهیم را به مردم اعلام کردیم.

رئیس جمهور افزود: حق با بانوان ماست که فرصت خوب به آنها در عرصه‌های مختلف ندادیم اما این کار را خواهیم کرد، دختران جوان و بانوان در همه صحنه‌ها حضور دارند و توانسته‌اند در پست‌های مدیریتی حضور پیدا کنند.

روحانی افزود: به استاندار می‌گویم در جایی که امکان‌پذیر است از حضور بانوان در عرصه‌های مدیریتی استفاده شود.

وی در پایان تاکید کرد: خانواده شهدا و ایثارگران را مد نظر داشته باشیم یادمان باشد مدیون خون شهدا و ایثار و فداکاری ایثارگران هستیم.

 • مهرداد ۱۳۹۳/۱۰/۲۴ ۱۱:۴۰

  0 0 پاسخ

  نظر لطف جناب رئیس جمهوره واقعاً!!!
  ریل زمانی سود دارد که به بندر وصل شود!
  یه وقت کسی نیاد بگه مثلاً خط ریلی حق همه مردم هستا!
  انگار این استان فقط صنعت و سنگ و سیمانه که مردمش اهمیت ندارن و اگه قراره یه دلیل برای ایجاد راه اهن ذکر کنیم، اون، مردم نیستن و فقط سنگ و سیمان هستند!
  قبلاً حداقل توی حرف، از مردم حرف می زدند ! الان الحمدلله دیگه در حد حرف هم به مردم اهمیت نمیده حضرت تدبیر!
  درود به شرف و صداقتش!

ارسال نظر