کد خبر : 7786

مصعب یحیایی:

توسعه فرهنگی با اجرای زنده موسیقی محلی!!

توسعه فرهنگی با اجرای زنده موسیقی محلی!!

بوشهر 24: در وضعیتی که بوشهر طبق آمارهای کارشناسان در طبقه "بسیار محروم" از منظر توسعه فرهنگی قرار دارد زنده کردن موسیقی محلی که محملی برای فساد شده است نه تنها رفتار فرهنگی محسوب نمی شود بلکه نوعی ناهنجاری فرهنگی ست.

بوشهر24: "توسعه فرهنگی و سیاسی این است که انسانها در جامعه احساس کنند که می توانند درست بیندیشند، درست بفهمند و درست فرا بگیرند. اگر کشوری بتواند خود را به این‌جا برساند، توطئه‌ها و گمراه‌گریها در آن اثر نمی کند. این چیز خوبی است، اما این با جنجال و غوغا و های و هوی و روزنامه بازی و امثال اینها درست نمی شود."(1)

 مثل همه شما، این روزها وب گردی ام بیشتر از پیش شده تا فضای استان را به سبب تشریف فرمایی ریاست محترم جمهور رصد کنم و اصطلاحا بفهمم "دنیا دست کیست"؟! ورود ایشان را از رادیو با حرارت صحبت های خبرنگار متوجه شدم و مابقی قضایا را از تلویزیون و ایضاً اینترنت. نیز شنیدم که دکتر روحانی از ظرفیت بالای استان بوشهر برای توسعه همه جانبه سخن می گفت و وعده و وعید می داد. خیر است ان شا الله. من هم دعا می کنم ایشان در مسیر توسعه کل کشور و خاصه بوشهر سرافراز موید باشند. اما راستش را بخواهید در اثنای وبگردی هایم گزارش تصویری سایت خلیج فارس (2) قدری آزارم داد.

بگذارید بروم سر اصل مطلب...

شخص دوم مملکت در استان ما حضور پیدا کرده تا به صورت میدانی قوت ها، ضعف ها، مشکلات و موانع را ارزیابی کند و بهتر تصمیم گیری کند. قطعا یکی از بهترین راه های شناخت هم نشستن پای درد دل مردم است و شنیدن خواسته ها و مطالباتشان. در این بین سایت مذکور با سپردن تخته وایت برد به مردم و مکتوب کردن خواسته هایشان و با گرفتن تصویر از این زاویه، گزارش خود را بر روی خروجی سایت قرار داده است. البته نگرانی بنده نه از این سایت بلکه از برخی از مطالب همشهری هایمان است.

شما را به خدا بعد از این همه مشکل و گرفتاری که دامن گیر استان و به قول حضرات "پایتخت انرژی کشور" است موسیقی محلی چه دردی را از ما دوا می کند؟!

البته من در نگاه اول به نظرم رسید که شاید این درخواست ها که توسط برخی دیگر از افراد نیز تکرار شده بود به نوعی هدایت شده باشد اما وقتی صحبت های بانوی ورزشکار هم استانی را به عنوان نماینده مردم در محضر رئیس جمهور خواندم و تاکید ایشان را بر زنده کردن "موسیقی سنتی" دیدم برایم یقین شد که هدایت شده است!

از آنجا که می دانم که مرا به "دلواپس بودن" متهم می کنید باید عرض کنم با موسیقی مخالف نیستم ولی با نگاه سیاسی حضرات به مقوله فرهنگ (3) به شدت زاویه دارم. در وضعیتی که بوشهر طبق آمارهای کارشناسان در طبقه "بسیار محروم" از منظر توسعه فرهنگی قرار دارد زنده کردن موسیقی محلی که محملی برای فساد شده است نه تنها رفتار فرهنگی محسوب نمی شود بلکه نوعی ناهنجاری فرهنگی ست.

من می دانم و البته شما هم می دانید سوق دادن عوام الناس به سمت حواشی از سر دلسوزی نیست و فقط برای غافل نگاه داشتن مردم است. شاید بشود تعبیرش کرد به داروی مسکنی که دردی را دوا نمی کند فقط بیمار را به بی خیالی و بی دردی می برد.

مطالبه موسیقی محلی از ریاست محترم جمهوری علاوه بر بی احترامی به شخصیت مردم، بی حرمتی به شخص رئیس جمهور هم هست.

نماد فرهنگی جامعه ما "نی انبان" محسن شریفیان نیست، قرآن کریم است. نهج البلاغه است. مفاتیح الحیات است. کتاب است و کتابخانه، که حتما به وضعیت کتابخانه های استان واقفید!

چرا کسی از بیماری های مردم عسلویه و کنگان بر اثر آلاینده های هوا نگفت؟! چرا به نبود دارالقرآن در محلات جنوبی بوشهر اعتراض نکردید؟! چرا وضعیت فرهنگی استان را نادیده می گیرید؟! چرا از بین این همه مشکل موسیقی محلی صدر خواسته های مردم بوشهر معرفی می شود؟!

دلواپسم و دلشاد...

دلواپس از رفتارهای فرهنگی –بخوانید نارهنجاری های فرهنگی- عده ای که شاید املای کلمه ی فرهنگ دینی هم آزارشان می دهد و دلشاد از دلواپس بودنم...

این دلواپسی ها اسناد افتخار ما خواهد بود...

منبع: وبلاگ دریامرد

 

1 . مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) - http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=23037

2 . http://www.pgnews.ir/showpage.aspx?id=253738

3. http://daryamard.blogfa.com/post/34

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

 • با سواد شناسنامه دار ۱۳۹۳/۱۰/۲۵ ۰۷:۵۴

  10 6 پاسخ

  بعضی کولی ها استاد نی انبون هستن و هیچ چیزی از محسن شریفیان کم ندارن. آخه نی انبون ساز بومی افریقایی ها هم شد فرهنگ؟؟؟؟

 • مهدوی ۱۳۹۳/۱۰/۲۵ ۰۹:۱۱

  9 2 پاسخ

  درود بر برادر فرهیخته و دلسوز عرصه ادب و فرهنگ

 • ۱۳۹۳/۱۰/۲۶ ۰۰:۲۴

  5 8 پاسخ

  شما به خلیج فارس حسادت میکنید برادران من.وگرنه مدسیقی محلی ریشه در فرهنگ ما دارد.لطفا اگر خصومت شخصی با کسی دارین با او به گفتگو بنشینید نه اینکه اورا تخریب کنید.این روش ناعادلانه و خلاف عرفه.ادعای مسلمانی و خلاف آن عمل کردن تا به کی؟؟؟!!

 • بچه ی دواس ۱۳۹۳/۱۰/۲۶ ۲۱:۵۷

  2 2 پاسخ

  هر کی دلواپس نبو زیادی دل گته!
  هر چی گشتم تا شعاع 20کیلومتری خونه مون یه جای که واقعا کار "فرهنگی" بکنه نیددم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • م.غریبی ۱۳۹۳/۱۰/۲۷ ۱۱:۱۶

  5 1 پاسخ

  ریشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  1-به گفته همین آقایانی که شما سنگشان را بر سینه می کوبید"با توجه به بررسی های بعمل آمده تا قبل از دهه ۳۰ نی انبان در بوشهر به طور عام نواخته نمی شده است و از نی جفتی در مراسم و برنامه های مختلفی استفاده می گردیده است و پس از این سال ها بعد است که نی انبان وارد بوشهر می شود.

  پس از اینکه نی انبان از اسکاتلند و سومالی و سپس به زنگبار برده شد ، به بوشهر آورده شده است در واقع برخی از مطلعین بر این باور هستند که ساز نی انبان بوشهری از کشور های آفریقایی به حاشیه خلیج فارس آورده شده است.در این خصوص باید اضافه کرد که هیچ کدام از کشور های حاشه خلیج فارس این ساز را نپذیرفتند و تنها جایی که نی انبان را پذیرفت ، خوزستان بوده است.

  پس از انقلاب اسلامی به دلیل مسائل مذهبی موسیقی تقریبا از جامعه حذف گردید تا اینکه در سال ۱۳۶۶ هجری شمسی دولت اجازه یافت که موسیقی مقامی ایران را به صورت جشنواره اجرا کند که در این میان نواختن ساز نی انبان بخشی از برنامه های این جشنواره شد.

  از نظر محمد رضا درویشی نی انبان از جمله ساز های بسیار قدیمی و متداول در فرهنگ موسیقی بوشهر است و هم اکنون نیز در حد گسترده ای در کل منطقه و به ویژه در میان کولی های بوشهر رایج است"و به گفته محسن شریفیان "در حدود چهل سال پیش توسط شخصی معروف به علی دلاک از اهالی روستای شنبه از بوشهر که در خارگ به آرایشگری مشغول بوده است ، رواج یافته است" منبع:http://saz0avaz.blogfa.com/post/62
  2-با فرض قدمت و سنت، مگه هر سنت و هر قدیمی(ولو مضر و منکر) باید بماند؟
  اعراب بت پرست زمان جاهلیت هم در جواب پیامبر اینچنین می گفتند که: ما از آیین خود دست بکشیم؟ پدران و نیاکان ما همه، این بت ها را می پرستیدند حالا تو ما را به معبودی دیگر می خوانی؟
  پس جاهلیت مدرن که می گویند اثبات شدنی است و مصادیق بارزش در همین جغرافیا و در بین ماست

 • بوشهری ۱۳۹۳/۱۰/۲۷ ۲۰:۳۹

  3 0 پاسخ

  اتفاقا نی انبان نشانه بی فرهنگی

ارسال نظر