کد خبر : 858

فیلم / ناخدا عباس که بود

فیلم / ناخدا عباس که بود

بوشهر24: این نوشته ها عینا و بدون هیچ گونه دخل و تصرفی در اسامی و القاب افراد از كتاب شرح حال و اشعار ناخدا عباس دریانورد تالیف آقای علی نقی بهروزی(1356) گردآوری شده است.

بوشهر24: این نوشته ها عینا و بدون هیچ گونه دخل و تصرفی در اسامی و القاب افراد از كتاب شرح حال و اشعار ناخدا عباس دریانورد تالیف آقای علی نقی بهروزی(1356) گردآوری شده است.

قریب یكصد سال پیش در یك خانواده دریانورد بوشهری مردی زندگانی می كرد به نام ناخدا احمد كه با كشتی های بادبانی علاوه بر این كه سرتاسر خلیج فارس را طی كرده بود، تا سواحل هند و آفریقا و زنگبار هم دریانوردی نموده بود ناخدا احمد دو پسر داشت، یكی «ناخدا رضا» كه در شط العرب و رود كارون كشتی های تجارتی را راهنمایی می كرد. بود در حدود سال 1255 هجری شمسی خداوند به ناخدا احمد فرزند ذكور دیگری عطا كرد كه او را «عباس» نام گذاردند. عباس تحصیلات ابتدایی را در مكتب خانه فرا گرفت و همین كه به سن دوازده سالگی رسید به همراه پدرش به دریانوردی پرداخت و چون استعداد و هوش بسیار داشت به سرعت در كشتی رانی و دریانوردی مهارت یافت.

عباس كه بعد ها به «كاپیتان عباس» و «ناخدا عباس» شهرت یافت نام خانوادگی «دریانورد» را برای خود انتخاب كرد از راه مفاخرت گوید: لیك از فضل خداوند كریم ذوالمنن وارث دریانوردی باشم از جد پدر ناخدا عباس در مسافرت ها به واسطه ی معاشرت و آمیزش با مردم ممالك خارجه به زبان های انگلیسی، هندی، آلمانی، فرانسوی، و ژاپنی آگاهی كامل داشته و با آن ها تكلم می كرده و اشعاری هم به زبان هندی گفته است. ناصرالدین شاه قاجار در سال 1319 هجری قمری یك فروند كشتی جنگی به ظرفیت 485 تن از كشور بلژیك خریداری می كندكه آن را مظفری نامیدند. تجهیزات این ناو دو توپ كوچك ته پر و پنج قبضه تفنگ پنج تیر بلژیكی بود. 2500 سال بر روی دریاها تالیف دریابد فرج ا... رسایی: معروف ترین فرمانده ناو مظفری «كاپیتان عباس دریانورد» بود كه تجربیات دریایی خود را در سفر های افریقا و چین از پدر خود در روی كشتی های بادبانی آموخته بود.

دریانوردی ایرانیان تالیف اسماعیل رائین: معروف ترین فرمانده ناو مظفری كاپیتان عباس دریانورد بود كه پدر او از ناخدایان معروف جهازات بادی به شمار می رفت و سال ها به سواحل آفریقا و چین سفر دریایی كرده بود. در یكی از همین سفر ها بود كه پدر وی فوت كرد و او (كاپیتان عباس) كه جوانی بی تجربه از فن دریانوردی بود و تنها طی سفر هایی كه همراه پدرش به آفریقا می رفت اندكی با ره های دریایی و سواحل آشنا شده بود و چند بار نیز شخصا سكان كشتی را به دست گرفته بود، عهده دار اداره و هدایت كشتی شد. و كشتی بدون ناخدا را از زنگبار به بوشهر رساند. ناخدا عباس دریانورد در مقام فرماندهی كشتی مظفری به درجه كاپیتانی ارتقا یافت و اجازه پوشیدن لباس فرماندهی در یایی را به دست آورد.

او نه تنها چند هزار بیت از اشعار شعرای فارسی زبان را از حفظ داشت بلكه خود نیز شعر می گفت و بسیاری از مرثیه ها و نوحه های مذهبی او در سراسر خلیج فارس معروف و مشهور است. وی پعد از این كه كشتی مظفری از كار افتاد فرمانده ناوچه های توپدار و ضد قاچاق گمرك بوشهر شد. و در سیزدهم فروردین ماه 1333 در سن هفتاد و پنج سالگی بدرود حیات گفت. در حاشیه صفحه 739 همین كتاب نوشته شده است كه : «...ذكر این نكته ضروری است كه ناخدا عباس دریانورد در دوران سلطنت اعلیحضرت رضا شاه كبیر خدمات بزرگی در شناسایی راه های آبی و سواحل ایران برای دولت و نیروی دریایی انجام داد.

او كاشف راه دریایی خورموسی تا بندر شاهپور (بندر امام کنونی) و سپس معشور (ماهشهركنونی) است و بیشتر علامت گذاری دریایی در این راه دریایی با نظر او بعمل آمده است» چون كاپیتان عباس اطلاعات كاملی از وضع سواحل و خلیج فارس داشت، موقعیت خورموسی را معرفی كرد و همین امر سبب شد كه بندر شاهپور در كنار آن ساخته گردد و پس از تاسیس نیروی دریایی كه به امر اعلیحضرت رضا شاه كبیر صورت گرفت، مدت ها با سمت ناوسروانی عهده دار امور دریایی بندر شاهپور بوده است.

چون اعلیحضرت رضا شاه كبیر به اطلاعات و تجربیات عمیق كاپیتان عباس در امور بندری و دریانوردی واقف بود، مدت شش ماه او را به همراه خود به شمال برد تا در آن جا مطالعه نموده و برای تاسیس نیروی دریایی بحر خزر طرح ها و نظزیات و پیشنهاداتی تقدیم دارد. كاپیتان عباس برخلاف انتظار در سال 1320 شمسی بازنشسته شد و این امر باعث رنجش او گردید ـ دوباره در سال 1325 به خدمت فراخوانده شد ـ باز در سال 1329 شمسی بازنشسته شد.

ناخدا عباس سه عیال اختیار كرده است و اولاد او عبارتند از: 1ـ عبدالحسن كه در حیات پدر فوت شده است. 2ـ عبدالحسین كه كارمند شركت نفت بوده و هم اكنون بازنشسته است و در اهواز اقامت دارد. 3ـ بی بیه همسر آقای سید جلال نیازمند كارمند بازنشسته گمرك بوده و فوت شده است. 4ـ بمان جان همسر آقای انصاری است و فعلا در كراچی پاكستان ساكن است. 5ـ حاجیه خانم مریم جان همسر آقای حاج عبدالكریم سعیدی است و در تهران اقامت دارد. ناخدا عباس در سن 78 سالگی در سال 1333 هجری شمسی در اهواز و فات یافت و در بقعه امامزاده علی بن محمد زیار مدفون گردید. روس سنگ مزار ش این ابیات را از خود او نوشته اند: من از خدمت آب و این خاك پاك نیاسوده ام جز به وقت هلاك روانش شاد.

3.70M :حجم فایل صوتی
00:08:05 :زمان فایل صوتی

ارسال نظر