کد خبر : 9461

تداعی رشادت دریانوردان بوشهر دردفاع مقدس

اجرای تئاتر ناکو بر روی لنج/ تئاتری مردمی با پیشینه تاریخی+تصاویر

اجرای تئاتر ناکو بر روی لنج/ تئاتری مردمی با پیشینه تاریخی+تصاویر

بوشهر 24: نمایش ناکو که تداعی‌گر سفرهای دریایی مردم گناوه در دوران جنگ تحمیلی است، برای نخستین بار در گناوه بر روی عرشه لنجی به همین نام در فاصله پنج کیلومتری از آبهای ساحلی گناوه در خلیج فارس اجرا شد.

بوشهر 24: نمایش ناکو که تداعی‌گر سفرهای دریایی مردم گناوه در دوران جنگ تحمیلی است، برای نخستین بار در گناوه بر روی عرشه لنجی به همین نام در فاصله پنج کیلومتری از آبهای ساحلی گناوه در خلیج فارس اجرا شد.

به گزارش "بوشهر 24"، تئاتر سطحه نوعی تئاتر کاربردی است که توسط هنرمندان تئاتر شهرستان گناوه ابداع شده و می رود تا با جذابیت منحصر به فردی که دارد به زودی به یکی از زیباترین و بهترین انواع تئاتر تبدیل شود.

تئاتر سطحه به نوعی نمایش اطلاق می شود که بر روی عرشه و یا سطح شناور، لنج و یا کشتی اجرا می شود و اگرچه مقصود نهایی تئاتر سطحه رسیدن به همین نوع تئاتر است اما تئاتر سطحه کنایه از تئاتری مردمی است که مخاطبان آن ملوانان، ناخدایان، لنج داران و خانواده های آنان و کسانی است که از راه دریا از طریق صید و صیادی، بازرگانی و تجارت و ملوانی کسب معاش می کنند.

در تئاتر سطحه باید سعی شود که به ویژگی‌های تئاتر کاربردی نظیر آموزش آگاهی بخشی و تفریحی و سرگرمی، تبلیغات و ماهیت فرهنگی آن توجه شود.

تئاتر سطحه چنین مخاطبان وسیعی را در بر می‌گیرد که در برخی از بنادر جنوبی کشور تعدادشان بیش از ۸۰ درصد جمعیت آن شهر را چون گناوه در برمی گیرد.

http://media.mehrnews.com/d/2015/02/26/4/1604762.jpg

تئاتری مردمی با پیشینه تاریخی/ اجرای تئاتر در دریا

رییس شورای مرکزی جشن فرهنگ گناوه و مبدع این نوع تئاتر کاربردی اظهار داشت: شروه، نیمه، جنگنامه خوانی، چاووشی، خیام خوانی، ذکر، زار، لیوا، مرثیه خوانی، مناجات، متل گویی و ... از جمله آیین ها و مراسمی بودند که به مناسبت های مختلف و در لنج و بر روی سطحه اجرا می شد و همگی اینها را می توان به عنوان پیشینه این نوع تئاتر در نظر گرفت.

غلامحسین دریانورد گفت: تئاتر سطحه ریشه در خاطرات من و مردمی که در جنوب در کنار خلیج فارس نیز زندگی می کنند، دارد و تئاتری است که قرار است برای زندگی و برای آزادی باشد.

دریانورد بیان داشت: می توان تئاتر سطحه را به مثابه یک تئاتر کاربردی نه برای تفنن بلکه به عنوان یک ضرورت معرفی کرد و توسعه داد.

وی ادامه داد: تئاتر سطحه به عنوان یک تئاتر مردمی و کاربردی می خواهد با مردم و برای مردم باشد و تئاتری است که قرار است از تمرکزگرایی، کم ثمری، و وابستگی تام به نهادها و سازمان ها فارغ شود.

http://media.mehrnews.com/d/2015/02/26/4/1604760.jpg

دریانورد تصریح کرد: این نوع تئاتر اگرچه مطلوب است که در سطحه لنج و کشتی اجرا شود اما همچون سطحه، اسکله، ساحل و حتی میدان های نزدیک ساحل و محل تجمع ملوانان و ساحل نشینان می تواند محل مناسبی برای اجرای تئاتر سطحه باشد، به همان گونه که همین ملوانان سطحه تئاتر خود را در خانه‌ها و مراسم عروسی فراهم می‌آوردند.

رییس شورای مرکزی جشن فرهنگ گناوه در پایان گفت: تئاتر سطحه، تئاتری است که به فرصتی همگانی بدل شود تا شهروندان به خصوص مخاطبان اصلی این تئاتر یعنی ملوانان و ساحل‌نشینان به واسطه آن بتوانند برای تغییر شرایط نامطلوب زندگی و اجتماعی خویش راهکارهایی موثر پیدا کنند.

این نوع تئاتر متعلق به خود دریانوردان و بندرنشینان است

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر نیز در این اجرای به یاد ماندنی بیان داشت: تئاتر سطحه نوعی تئاتر کاربردی است که خیلی سریع توانسته است جای خود را در میان هنرمندان تئاتر شهرستان گناوه و استان بوشهر و دوستداران این نوع تئاتر باز کند.

جهانشیر یاراحمدی گفت: این نوع تئاتر با لوکیشن‌های بسیار متفاوتی که برای آن تعریف شده از یک زیبایی ذاتی و نهفته برخوردار است که در همان نگاه نخست غالب مخاطبان را به خود جذب می کند.

یاراحمدی بیان داشت: باید به لنجداران گناوه ای برای حمایت از این نوع اجرا بر روی لنج آنها در پهنه خلیج فارس تبریک گفت و این حمایت‌ها بسیار شایسته است و امیدوارم برای همیشه تداوم یابد.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: این نوع تئاتر متعلق به خود دریانوردان و بندرنشینان است و باید با همین همکاری، همدلی، همیاری و هماهنگی که امروز نتیجه آن را شاهد بودیم، تئاتر سطحه را به پیش برد.

http://media.mehrnews.com/d/2015/02/26/4/1604759.jpg

یاراحمدی تصریح کرد: هنرمندان انجمن هنرهای نمایشی گناوه به عنوان خاستگاه این نوع از تئاتر کاربردی یعنی تئاتر سطحه گرایش و تمایل بسیار خوبی برای تداوم کار در این حوزه دارند و امید است که در این عرصه همیشه با این عشق و علاقه پیروز باشند.

وی تاکید کرد: تئاتر سطحه با توجه به توانمندی بسیار بزرگ شهرستان گناوه در حوزه تئاتر و گردشگری در گام نخست قابلیت منطقه ای و سپس کشوری و در گام نهایی قابلیت بین المللی دارد که باید ساز و کارهای لازم برای این منظور اندیشیده شود.

رییس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر در پایان گفت: امیدوارم تئاتر سطحه که خاستگاه آن شهرستان گناوه و استان بوشهر است به زودی به یک جشنواره معتبر کشوری تبدیل شود؛ چرا که این ظرفیت را در سطحی بالا داراست.

ناکو همه شرایط یک اجرای دلنشین تئاتر سطحه را داراست

یکی از هنرمندان شهرستان گناوه که مسئولیت هماهنگی این اجرای کم نظیر را بر عهده داشت نیز گفت: برای این اجرا وقت زیادی گذاشته شد و از چندین نوع لنج بازدید کردیم تا به ناکو رسیدیم و آن را مناسب اجرا دیدیم.

http://media.mehrnews.com/d/2015/02/26/4/1604758.jpg

مجید مظفری گفت: لنج ناکو همه شرایط لازم را برای یک اجرای زیبا و دلنشین تئاتر سطحه داراست و این شد که با برخی از صاحبان لنج ناکو برای این اجرا رایزنی کردیم تا آنکه آقای علی تراکمه پذیرفت تا لنج خود را به صورت رایگان برای این اجرا در اختیار تیم اجرای این نمایش قرار دهد که واقعا این اقدام ایشان بسیار ستودنی است.

تبیین مجاهدت‌های زنان و مردان و خانواده‌های بوشهری

علی تراکمه صاحب لنج ناکو نیز در مورد این همکاری فرهنگی اظهار داشت: بسیار خوشحالم که توانستم برای هنرمندان عرصه نمایش شهرم کاری کوچک انجام دهم و از اینکه لبخند رضایت را بر لبهای آنها می بینم خرسندم.

دستیار کارگردان نمایش ناکو نیز در پایان این اجرا ضمن تقدیر از حضور همه هنرمندان شهرستان و همکاری تراکمه صاحب لنج ناکو در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نمایش ناکو مربوط به دوران دفاع مقدس است که به مناسبت پنجمین جشن فرهنگ گناوه در آبهای نیلگون خلیج فارس اجرا شد.

صادق نیکپرست گفت: این نمایش بیانگر مجاهدت‌های زنان و مردان و خانواده های بوشهری در این دوران است که در راه حفاظت و حراست از مرزهای ابی و زمینی استان بوشهر جان خود را نثار کردند.

نیکپرست بیان داشت: نمایش ناکو موفق به کسب عناوین متعددی در جشنواره‌های مختلف تئاتر از جمله حضور در جشنواره منطقه ای بسیج بوشهر و راهیبایی به جشنواره بسیج سراسری و کسب عنوان بازیگری مرد و زن و کارگردانی، در جشنواره بسیج سراسری کرمانشاه نیز بازیگری زن و کارگردانی و نویسندگی و راهیبایی به جشنواره بین الملی فجر شده است.

http://media.mehrnews.com/d/2015/02/26/4/1604756.jpg

نیکپرست تصریح کرد: این نمایش کاری از گروه ایلیا است که در دهمین جشنواره سراسری بسیج نیز با نمایش یوسف رتبه اول جشنواره را کسب کرده بود.

به گزارش مهر، دستیار نمایش ناکو در پایان گفت: محمد مظفری نویسنده، طراح وکارگردان این نمایش است و  فرانک بلورزاده، اسماعیل احمدی بازیگران و کریم محمودی، کریم آبادی، مجید قیطاس و غلامرضا احمدی نیز دیگر عوامل این نمایش هستند.

گفتنی است که بیش از ۱۵۰ نفر از این نمایش در عرشه و دیگر نقاط لنج ناکو دیدن کردند.

ارسال نظر