کد خبر : 1397

وبلاگستان:لگجی بوته ای که در سمل فراوان است

وبلاگستان:لگجی بوته ای که در سمل فراوان است

بوشهر24/وبلاگستان: وبلاگ ”سمل ، دیار عاشقان“ یکی از وبلاگ های فعالی است که اخبار و مطالب متنوعی را از روستای سمل در شهرستان تنگستان منتشر می کند. روح الله عادلی نویسنده این وبلاگ در پستی که اخیرا منتشر نموده به معرفی میوه "لگجی" که به وفور در این روستا یافت می شود پرداخته است.

بوشهر24/وبلاگستان: وبلاگ ”سمل ، دیار عاشقان“ یکی از وبلاگ های فعالی است که اخبار و مطالب متنوعی را از  روستای سمل در شهرستان تنگستان منتشر می کند. روح الله عادلی نویسنده این وبلاگ در پستی که اخیرا منتشر نموده به معرفی میوه "لگجی" که به وفور در این روستا یافت می شود پرداخته است.

(لگجی)) میوه ای است که دارای نام علمی((Capparis spinosa)) است و یکی از نعمت های بیشمار خدادادی است که متاسفانه قدر و ارزشش را نمی دانیم و شکر گذار این نعمت نیستیم.مردمان منطقه گرمسیر جنوب مخصوصا بوشهری ها  حتما نام لگجی را شنیده ایم و با این درخت تا حدی آشنا هستیم و شاید آن را در منازل و کوچه وخیابان دیده باشیم!!.باید گفت که این گیاه خواص دارویی و طبی کم نظیری است و در طب قدیم یونانی و عرب مورد استفاده قرار می گرفته است.
پوست این گیاه آرام کننده و معرق و ملین است و در رفع سرفه و تسکین حملات آسم و رفع کرم موثر است. البته بسیاری از ما بدلیل خودرو بودن این گیاه آن را  فاقد ارزش غذایی می انگاریم در صورتی که واقعا این گونه نیست.این گیاه به صورت فراوان در روستایمان یافت می شود

 در تصویر زیر خلاصه ای از مواد معدنی که در این گیاه یافت میشود ملاحضه بفرمایید:

خواص لگجی در گذشته بدلیل نبود راهها و عبور و مرور وسایل نقلیه،میوه های متنوع یافت نمی شد و مردم یکی از خوردنی ها و بهتر بگوییم میوه های لذیذشان لگجی بوده است اما امروزه با بهتر شدن وضع اقتصادی مردم و وجود میوه های متعدد لگجی دیگر طرفداری ندارد و حتی به جایی رسیده ایم که به زودی نامش از دایره واژه هایمان محو خواهد شد در صورتی که اگر شما گاهی پای صحبت بزرگتران  نشسته باشید حتما درباره لگجی مطالب زیبایی را خواهید شنید.

 گفتنی است در جنوب استان بوشهر دو نوع مشخص لگجی رشد میکند. نوع اول آن لگجی خانگی است که در منازل و بیشتر در نزدیکی دیوارها رشد میکند و نوع دوم لگجی کوهی یا وحشی است  و غالبا در کوه و صحرا و بیابان رشد می کند. بنا به گفته آقای حاج حیدر بردستانی که از ریش سفیدان محلی است لگجی کوهی از نوع اول متنوع تر و دارای رشد وثمر بیشتری است.

 این گیاه در نقاط دیگر کشور همچون استان ایلام، فارس، کرمانشاه، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد و … نیز رشد میکند و دارای اسامی متعدد همچون کَبَر، لیجین، خاروک  یا علف مار می باشد. از میوه این گیاه میتوان در تهیه ترشی استفاده کرد به همین علت از لحاظ اقتصادی میتواند سود دهی و ارزآوری بسیار خوبی داشته باشد. پژوهش و توسعه کاشت گیاه لگجی می تواند ضمن احیای بیابان های منطقه موجب تولید،اشتغال در بخش کشاورزی شود.امید است که مسئولان استان بوشهر بتوانند در جهت کشت و استفاده هر چه بیشتر از این نعمت پر ارزش کوشا باشند.

لگجی

لگجی

لگجی

ارسال نظر