کد خبر : 14206

برنامه‌ای برای خرید تضمینی خرما از کشاورزان بوشهری نداریم

بوشهر24: مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی با خرید تضمینی خرما موافق نیست، این اداره‌کل نیز برنامه‌ای برای خرید تضمینی خرما از کشاورزان بوشهری ندارد.

 

به گزارش "بوشهر24" به نقل از فارس، محمدتقی منوچهری صبح امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی با خرید تضمینی محصولات کشاورزی به‌ غیر از گندم و ذرت موافق نیست.

وی بیان کرد: در استان بوشهر هم موافق خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیستیم، سال 92 خرید تضمینی خرما در استان انجام شد اما اکنون برنامه‌های برای خرید تضمینی خرما از کشاورزان بوشهری نداریم.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر در ارتباط با شبکه‌های پیش‌آگاهی و مراقبتی در استان بوشهر بیان کرد: برای این منظور 61 ناظر را در مزارع استان به کار گرفتیم و 17 هزار هکتار از مزارع استان تحت پوشش شبکه‌های مراقبت و پیش‌آگاهی قرار گرفتند.

منوچهری در ارتباط با تولید محصولات گواهی‌شده اضافه کرد: سال گذشته 1400 تن انواع محصولات گواهی‌شده از جمله گوجه، کنار، خرما و طالبی تولید و روانه بازار مصرف کردیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره مراکز خدمات کشاورزی استان بوشهر نیز بیان داشت: در این زمینه 53 نیروی جدید استخدام کردیم و راهی مراکز خدمات کشاورزی شدند و 35 نفر دیگر را نیز گزینش کردیم که در حال طی مراحل اداری کار استخدام هستند.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به فعالیت 20 مرکز خدمات کشاورزی در استان بوشهر گفت: با ایجاد این مراکز بخش عمده‌ای از امور کشاورزان در همان مزرع یا روستا انجام می‌شود.

منوچهری بیان کرد: وقوع خشکسالی تأثیرات منفی در کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی استان به‌ویژه محصولات باغی طی سال‌های 93 و 94 داشته به‌ طوریکه سال گذشته 223 هزار تن انواع محصولات باغی تولید کردیم و امسال این رقم به 201 هزار تن رسید.

وی افزود: با این‌ وجود در تولید محصولات زراعی مشکل خاصی نداشتیم، به‌ طوریکه در سال گذشته یک‌میلیون و 151 هزار تن محصول تولید کردیم و این رقم در سال زراعی جاری به یک‌میلیون و 193 هزار تن رسید.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد: دلیل این امر این است، عمده محصول زراعی استان سبزی و صیفی بوده که فصل رویش آن در پاییز و زمستان است و در این دو فصل مشکل چندانی در تأمین آب نداریم.

 

ارسال نظر