کد خبر : 14217

طی عملیاتی در حوزه استحفاظی ریز انجام شد؛

دستگیری4 شکارچی غیرمجاز/ وضعیت طبیعتی که در حال نابودی است +تصاویر

دستگیری4 شکارچی غیرمجاز/ وضعیت طبیعتی که در حال نابودی است +تصاویر

بوشهر24: مناطق طبیعی و گردشگری بخش ریز با دهها هکتار مساحت از شهرستان جم، در گذشته دارای تنوع زیستی و گونه های شاخص جانوری چون قوچ وشکال، بز کوهی، گرگ، گراز، کفتار، روباه، شغال، خرگوش، چوله (جوجه تیغی)، انواع گربه‌های وحشی، و پرندگانی مانند کبک، تیهو، کبوتر چاهی، سیاه سینه، جغد، عقاب و دیگر پرندگان شکاری بوده است که امروزه جمعیت حیات وحش دشت ریز به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

بوشهر24: روز گذشته  طی عملیاتی در حوزه استحفاظی ریز، موسوم به زیر کوه 4 شکارچی غیر مجاز دستگیر شدند.

به گزارش "بوشهر24" منبعی آگاه که خواست نامش فاش نشود، با بیان مطلب فوق، گفت: این گروه متخلف پس از چندین ساعت تعقیب و گریز سرانجام با تلاش محیط بانان منطقه دستگیر و از آنان دو  قبضه اسلحه  غیر مجاز و یک سلاح ساچمه‌زنی کشف و ضبط گردید.

این فرد در گفتگو با ریزپاد ادامه داد: شکارچیان غیر مجاز در حالی با کمک دوستداران محیط زیست بخش ریز دستگیر شدند که 10 قطعه کبک و یک قلاده تشی را شکار نموده بودند.

گفتی است کلیه ابزار، ادوات و همچنین خودروی شکارچیان توقیف و پرونده تخلف آنها جهت رسیدگی  به مراجع قضایی ارجاع شد.

جولان آزادانه شکارچیان غیرمجاز در منطقه ریز ، دوست داران و فعالان محیط زیست را نگران کرده است و مورد فوق تنها یک مورد از صدها تعرض به طبیعت و شکار غیر مجاز پرندگان  و دیگر حیوانات وحشی در طبیعت بخش ریز است.

تعداد دارندگان اسلحه شکاری و تفنگ بادی در بخش ریز آمار نگران کننده ای برای طبیعت این خطه ی سرسبز و زیبا محسوب می گردد.

 

مناطق طبیعی و گردشگری بخش ریز  با دهها هکتار مساحت از شهرستان  جم، در گذشته دارای تنوع زیستی  و گونه های شاخص جانوری چون قوچ وشکال، بز کوهی، گرگ، گراز، کفتار، روباه، شغال، خرگوش، چوله (جوجه تیغی)، انواع گربه‌های وحشی، و پرندگانی مانند کبک، تیهو، کبوتر چاهی، سیاه سینه، جغد، عقاب و دیگر پرندگان شکاری بوده است که امروزه جمعیت حیات وحش دشت ریز به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

به گزارش ریزپاد، متاسفانه در این سالها روند نابودی حیات وحش در بخش ریز سیر صعودی به خود گرفته، چرا که به واسطه عدم ارتباط مناسب و سازنده بین ماموران محیط زیست با مردم محلی و از طرف دیگر سوء مدیریت در این منطقه ، شکارچیان جری تر شده و هر وقت که اراده کنند، اسلحه غالبا غیرمجاز را بر دوش انداخته و به سودای شکار به کوه و بیابان می زنند.

اگر این وضع به همین منوال ادامه یابد به یقین تا چند سال دیگر در سرتاسر منطقه مشاهده یک کبک و تیهو هم امکان پذیر نخواهد بود، بلایی که هم اکنون تقریبا بر سر بزهای کوهی و شکال در این منطقه آمده است.

راهکارهایی نظیر اسقرار محیط بان در بخش ریز ،افزایش کنترل و گشت همکاران محیط بان، تعین و نصب تابلوهای شکار ممنوع در مناطق مستعد، استفاده از ظرفیتهای افراد محلی در جهت شناسایی و دستگیری متخلفین و فرهنگ سازی در خصوص حفاظت همگانی از محیط زیست می تواند منجر به احیای حیات منحصر بفرد وحش در بخش ریز گردد.

ارسال نظر