کد خبر : 17555

پیشگیری از بیماری های پاییزی :

پیشگیری از بیماری های پاییزی :

با آغاز فصل پاییز و سرد شدن هوا، بدن را با پوشش لباس های ضخیم گرم نگه داشت چرا که سرمای اول فصل سرما برای بدن مضر است.

فصل پاییز طبع سرد و خشک دارد لذا باعث تولید سودا در بدن خصوصا در افراد سوداوی می شود، توصیه می شود در فصل پاییز از غذاهای گرم و تر و میوه های این فصل که گرم و ترند مانند انگور شیرین سیب و انار شیرین و ... استفاده شود.

با آغاز فصل پاییز و سرد شدن هوا، بدن را با پوشش لباس های ضخیم گرم نگه داشت چرا که سرمای اول فصل سرما برای بدن مضر است.

 امیر المومنین(ع) می فرمایند:

«خودتان را از سرمای اول فصل سرما حفظ کنید اما در آخر فصل سرما (اواخر اسفند) خودتان را در معرض هوا قرار دهید زیرا هوا با بدن انسان کاری می کند که با درختان می کند؛ اول فصل سرما برگ درختان را خشک و از بین می برد و آخر فصل باعث رویش برگ و سرسبزی می شود.»

 3️⃣ یکی از میوه های فصل پاییز که در روایات نسبت به خوردن آن خیلی توصیه شده است #به است.

#به میوه پیامبران الهی است. نبی مکرم اسلام (ص) «به» را خیلی دوست داشتند، اصحاب و یاران حضرت میوه «به» را به حضرت هدیه می دادند و حضرت نیز آن را به دیگران هدیه میدادند و فوائد زیادی را برای آن ذکر نمودند و همیشه دوستان و اصحابشان را به خوردن آن توصیه می نمودند.

 در روایت دیگری فرمودند:

 «بو و رایحه انبیا بوی «به» است.»

 با توجه به فوائد فراوان به در روایات معصومین علیهم السلام نسبت به هدیه دادن آن توصیه شده است؛ از بعضی از روایات استفاده می شود، زمانی که میوه «به» به کسی هدیه داده شود و از آن بخورد مودت و دوستی بین هدیه کننده و هدیه شونده پایدار می شود.

در طب اسلامی در یک تقسیم بندی، بیماری ها به بیماری های مفید و بیماری های غیر مفید تقسیم می شود.

◽️مطابق روایات اهل بیت علیهم السلام از میان بیماری ها چهار بیماری از بیماری های مفید برای بدن انسان هستند که آن ها را نباید معالجه کرد؛ زکام یا سرما خوردگی یکی از این این بیماری ها است.

پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرماید:

 «از سرما خوردگی بدتان نیاید زیرا آن پیشگیری از بیماری جذام است.»

امام صادق(ع) می فرماید :

 رسول خدا ص زکام را درمان نمی کردند و می فرمودند ژن جذام در بدن همه وجود دارد کسی که مبتلا به سرماخوردگی شود [ویروس] سرماخوردگی ژن جذام را در بدن سرکوب می نماید.

 فوائد سرماخوردگی

امام صادق(ع) به معلم فرزندانشان فرمودند:

زمانی که یکی از فرزندانم مبتلا به زکام شد به من اطلاع دهید؛ زمانی که معلم به حضرت اطلاع می دادند امام صادق ع چیزی در جواب نمیگفتند! معلم می پرسید: من را امر کردید که به شما اطلاع دهم و الآن شما را آگاهی دادم اما چیزی نمی گویید؟! حضرت فرمودند: «در بدن همه ژن جذام وجود دارد زمانی که این ژن هیجان و جهش پیدا کند خداوند به وسیله سرماخوردگی (زکام) آن را سرکوب میکند.»

در روایت دیگری نبی مکرم (ص) می فرماید:

 «زکام لشکری از لشکریان خداوند عزوجل است آن را برای ازبین بردن بیماری می فرستد تا آن را از بین ببرد.»

 سرماخوردگی نه تنها پیشگیری از بیماری جذام است بلکه پیشگیری از تمام بیماری های ژنتیکی است؛ چنانچه امروزه برای درمان بیماری های ژنتیکی از ویروس استفاده می کنند و این دستیابی بشر به درمان این بیماری ها جز از راه علوم اهل بیت علیهم السلام نمی باشد.

 

 

ارسال نظر