کد خبر : 21230

حال عمومی بیمار مبتلا به کرونا در بوشهرخوب است/اکنون بیمار کرونای فوتی و بد حال در استان بوشهر نداریم

حال عمومی بیمار مبتلا به کرونا در بوشهرخوب است/اکنون بیمار کرونای فوتی و بد حال در استان بوشهر نداریم

فرهاد عباسی متخصص بیماری‌های عفونی در بوشهر با اشاره به اینکه حال هر دو بیمار کرونایی در بوشهرخوب است، اظهار داشت: هر روز رابطان بهداشتی شرایط این دو بیمار را بررسی می‌کنند. وی گفت: این بیمار هم که به مناطق آلوده سفر داشته، باعلائم تنفسی به بیمارستان مراجعه کرد و از او آزمایش ..

به گزارش بوشهر24، فرهاد  عباسی متخصص بیماری‌های عفونی در بوشهر با اشاره به اینکه حال هر دو بیمار کرونایی در بوشهرخوب است،  اظهار داشت: هر روز رابطان بهداشتی شرایط این دو بیمار را بررسی می‌کنند.

وی گفت: این بیمار هم که به مناطق آلوده سفر داشته، باعلائم تنفسی به بیمارستان مراجعه کرد و از او آزمایش و نمونه گرفته شد. اکنون تب این بیمار قطع شده و تنفسش خوب است.

این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی افزود: این بیمار یکی دو روز آینده از بیمارستان مرخص می‌شود و در قرنطینه خانگی قرار می‌گیرد و تا مدت مورد نظر طی شود روزانه رابطان بهداشتی وضع او را پیگیری می‌کنند.

عباسی ادامه داد: از بیماران حاد تنفسی آزمایش و نمونه گرفته می‌شود. نمونه‌ها روزانه به تهران فرستاده می‌شود و پس از بررسی جوابش را به ما می‌دهند.

او بیان کرد: هر بیماری که وضعیت عمومی او بهبود یابد، تبش قطع و تنگی نفسش برطرف شود، به خانه انتقال می‌یابد تا ادامه درمان در منزل زیر نظر رابطان بهداشتی صورت گیرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره شایعه فوت یک بیمار بر اثر کرونا هم توضیح داد: یکی از بیماران با علائم مشکل قلبی و عروقی یعنی گرفتگی عروق کرونر و سکته قلبی به بیمارستان مراجعه کرد و مشکوک به کرونا هم بود. سرانجام این بیمار به علت عارضه قلبی فوت کرد و جواب آزمایش کرونا او نیز منفی بود.

عباسی گفت: اکنون بیمار کرونای فوتی و بد حال در استان بوشهر نداریم.

وی درباره درمان بیماران کرونایی هم بیان کرد: با توجه به شرایط بیمار، درمان دو دارویی، سه دارویی و چهار دارویی که ترکیبی از دارو‌های مختلف از جمله داروی ضد آنفلوانزا و ضد مالاریاست، صورت می‌گیرد.

این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی افزود: کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند، بیماران سرطانی، کسانی که شیمی درمانی می‌کنند، افرادی که کورتن به میزان روزانه بیش از ۱۲.۵ میلی‌گرم مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند. این افراد باید در منزل بمانند و ماسک استفاده کنند.

عباسی تاکید کرد: بیماران قلبی و عروقی و افرادی که مشکلات ریوی، فشار خون و دیابت دسته دوم از افرادی هستند که در معرض خطر هستند، اما خطرپذیری‌شان کمتر از دسته اول است.

او تاکید کرد: مردم هر گونه سرفه را کرونا نپندارند. بیماری با تب، سرفه و علائم تنفسی ظاهر می‌شود و علائم حاد تنفسی مهم‌ترین شاخص این بیماری است.

این پزشک متخصص گفت: اگر کسی تنگی نفس داشت به مراکز درمانی مراجعه کند و لازم نیست هر کسی به بیمارستان برود.

عباسی ادامه داد: وقتی فرد مراجعه می‌کند، درجه اشباع اکسیژن خون او اندازه گیری می‌شود اگر عدد پایین باشد، آزمایش ساده خون و عکس سینه گرفته می‌شود و اگر فرد دچار مشکل باشد سی تی اسکن ریه انجام می‌گیرد که بر اساس آن، تصمیم گرفته می‌شود که فرد مشکوک به کرونا است یا نه. اگر مشکوک است در بیمارستان بستری شود یا در منزل درمان شود.

او تاکید کرد: کرونا از قدیم بوده و عامل سرماخوردگی بوده است. ویروس کنونی از اعضای جهش یافته همان خانواده است. این ویروس در ۸۰ درصد موارد موجب بیماری خفیف می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: یکی از نکات که باید مورد توجه قرار گیرد سرعت سرایت این ویروس است. اگر بیمار در جمعی در محیطی سرپوشیده حضور یابد، بقیه را بیمار می‌کند و آن افراد به صورت شاخه‌ای بیماری را انتقال می‌دهند.

عباسی افزود: ویروس کرونا در دمای ۵۶ درجه سانتیگراد از بین می‌رود. اما اینکه برخی به این بهانه خانه را گرم کنند کاری است اشتباه. زیرا باید هوای خانه یا محیط کار تهویه شود.

او ادامه داد: غذا باید به طور کامل پخته شود. از خوردن غذا‌های نیم‌پز جلوگیری شود. میوه و سبزی‌ها مثل همیشه به خوبی شسته و ضدعفونی شود.

این پزشک متخصص درباره نان هم گفت: تا زمانی که نان پخته می‌شود مشکلی وجود ندارد، زیرا اگر ویروسی هم باشد، در گرمای تنور از بین می‌رود، اما هنگام تحویل نان به مشتری ممکن است به علت رعایت نشدن موارد بهداشتی نان آلوده شود که بهترین کار این است مردم نان را پیش از مصرف گرم کنند تا حرارت ببیند.

 

 

سپاس/

 

ارسال نظر