کد خبر : 21325

محرومیتی برای ۲هزار دانش آموز استان و چند نکته اساسی

محرومیتی برای ۲هزار دانش آموز استان و چند نکته اساسی

هر چند علی‌مراد کرمی چاره کار را برای این دسته از دانش‌آموزان، چاپ درس نامه فصل‌های باقی‌مانده به‌صورت جزوه و خلاصه درس و تحویل توسط راهبران آموزشی عنوان کرده ، اما معایبی نیز وجود دارد که قابل توجه است.

به گزارش بوشهر24، در حالی که از اسفندماه تاکنون، مدارس استان بوشهر به دلیل ترس از شیوع ویروس کرونا تعطیل و امکان هرگونه فعالیت آموزشی در فضای حقیقی به حالت تعلیق درآمده اما امکانات موجود در بستر وب این شرایط را ایجاد کرده تا زمینه آموزش مجازی دانش آموزان فراهم شود.

بر این اساس و به دلیل عدم آمادگی نظام آموزشی کشور برای مقابله با شرایط بحران، متاسفانه در یک ماه اسفند امکان برگزاری این کلاس ها در فضای مجازی ایجاد نشد و دانش آموزان ناخواسته به یک خواب زمستانی آموزشی در سال گذشته رفتند بدون این که عواقب این موضوع به شکل علمی مورد توجه قرار بگیرد.

با آغاز سال جدید و از آنجا که بازگشایی مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا در حاله ای از ابهام قرار گرفت، وزارت آموزش و پرورش با چاره جویی ، امکان آموزش دانش آموزان را در فضای مجازی پیگیری و از اوائل این هفته ، شبکه آموزشی شاد را برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی فعال کرد.

صرف نظر از این که این شبکه آمادگی کامل برای پذیرایی از دانش آموزان را در روزهای اولیه نداشته و به مروز از امروز توانایی بیشتری برای ورود دانش آموزان در خود دیده اما به دلیل عدم توزیع عادلانه اینترنت در مناطق روستایی استان بوشهر ، عملا بخش عمده ای از دانش آموزان مقطع ابتدایی قادر به حضور در کلاس های مجازی نیستند.

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر، ۲ هزار دانش‌آموز مقطع ابتدایی در استان از دسترسی به فضای اینترنت محروم هستند، هر چند علی‌مراد کرمی چاره کار را برای این دسته از دانش‌آموزان، چاپ درس نامه فصل‌های باقی‌مانده به‌صورت جزوه و خلاصه درس و تحویل توسط راهبران آموزشی عنوان کرده ، اما معایبی نیز وجود دارد که قابل توجه است.

نکته اول این که سرعت نت در همه نقاط استان یکسان نیست و در شرایط فعلی حتی در مرکز استان نیز با قطعی های ممتد اینترنت مواجه هستیم که چندان برای دانش آموزان کم سن و سال مقطع ابتدایی قابل تحمل نیست .

نکته دوم گران بودن هزینه اینترنت در ایران و بالطبع برای خانواده های کم درآمد است که سبب می شود در این ایام کرونایی که همین طوری هم بخش عمده ای از خانواده ها در حساب و کتاب روزانه خود علیل شده اند، این هزینه بر روی دوش آنها سنگینی کند.

نکته سوم این که اگر چه مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر تعداد دانش آموزان مقطع ابتدایی که از اینترنت محروم هستند را 2 هزار نفر عنوان کرده اما با وجود تقریبا 132 هزار دانش آموز مقطع ابتدایی در سال تحصیلی کنونی ، بعید می دانیم که فقط 2 هزار دانش آموز این مقطع در استان بوشهر به اینترنت دسترسی نداشته باشند.

نکته چهارم این که با قبول همان آمار دو هزار دانش آموز فاقد دسترسی به اینترنت، در مجموع دانش آموزان مهارتی برای یادگیری بدون معلم و از طریق جزوه و خلاصه نویسی دروس کسب نکرده اند و این نوع آموزش نمی تواند چندان برای این دو هزار نفر دانش آموز محروم از اینترنت تاثیرگذار باشد .

نکته پنجم این که آموزگاران مقطع ابتدایی با شیوه های مختلف روانشناسی و تجارب سالیان دراز کلاس داری، فضایی در کلاس های درس مدارس ایجاد می کنند تا بتوانند هوش و حواس دانش آموزان را به مطالبی که می گویند جلب نمایند در حالی که این امکان به شکل مجازی تقریبا بسیار سخت است و نیاز است که ساعاتی برای آموزش دانش آموزان به شکل مجازی انتخاب شود که حداقل یکی از اولیاء انها نیز در منزل باشد تا از بازگوشی فرزندانشان بکاهند در حالی که ساعات اولیه روز بدلیل شاغل بودن برخی از والدین دانش آموزان ، عملا این امکان وجود ندارد.

پیشنهاد می شود که این نوع آموزش ها در بستر وب در اپلیکیشن هایی طراحی شود که نیاز به مصرف اینترنت نداشته باشند و اگر هم چنین موضوعی از هر حیث چه فنی و چه مالی امکان پذیر نشد ، اقدام به ارائه اینترنت رایگان به دانش آموزان و معلمین شود.

نکته پایانی

همین که استان بوشهر توانسته به عنوان استانی پیشتاز در اجرای آموزش دانش آموزان از طریق فضای مجازی مطرح شود، آن را به فال نیک می گیریم و خواستار ارتقاء زیرساخت های وب برای حداقل شرایط بحران هستیم

یادداشت: دکتر مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه

سوک/

ارسال نظر